Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

EURO 2024 başladı: Almanya'da kırmızı alarm - 14 Haziran 2024 Oktan Erdikmen
Almanya sabırlı olmayı öğretti: 100'den fazla işe başvurdum, yılmadım - Yeni Gelenler: Burak Nemutlu
İlkay ve Emre gol atsın diye dua ediyoruz - Haftanın Yorumu 35. Bölüm Oktan Erdikmen
23 Ekim 2023 Pazartesi

Üretici fiyatları düşmeye devam ediyor

Almanya'da üretici fiyatları düşmeye devam ediyor. Eylülde yıllık yüzde 14,7 ile rekor seviyede düşmeye devam etti.

Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis), eylül ayına ait Sanayi Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) sonuçlarını duyurdu. Buna göre, ÜFE eylülde bir önceki aya göre yüzde 0,2 azaldı ve yıllık bazda yüzde 14,7 geriledi.

Destatis'in açıklamasına göre, eylül ayında kaydedilen bu düşüş, 1949'dan bu yana kaydedilen en güçlü yıllık üretici fiyatları düşüşü oldu. Bu düşüşün temel nedeni ise enerji fiyatlarındaki gerileme olarak belirtildi.

Açıklamada, "Bu gelişme (yüzde 14,7’lik düşüş) özellikle bir önceki yıldaki çok yüksek fiyat seviyesinden kaynaklanan baz etkisinden kaynaklanıyor. Ağustos ve Eylül 2022'de Ukrayna'daki savaşın bir sonucu olarak üretici fiyatları ÜFE anketinin başlangıcından bu yana hiç olmadığı kadar keskin bir artış göstermişti" denildi.

ÜFE'de ağustosta yüzde 12,6 oranında küçük bir düşüş yaşanmıştı, ve eylül ayı için piyasalar yüzde 14,2'lik bir düşüş beklentisindeydi. Eylülde, ara malı fiyatları yıllık bazda düşerken, tüketici ve sermaye malı ürün fiyatları artış gösterdi.

Yıllık bazda ara malı fiyatlarında yüzde 4,2, enerji fiyatlarında yüzde 35,3 düşüş kaydedilirken, gıda fiyatları yüzde 5,5 oranında arttı ve şeker fiyatları yüzde 84,7 yükseldi.

Üretici fiyatları, enflasyonun gelişimini önceden gösteren bir gösterge olarak kabul edilirken, Almanya'da ağustosta yüzde 6,1 olan yıllık enflasyon, eylülde beklentilere paralel olarak yüzde 4,5'e düşerek, Rusya-Ukrayna savaşından bu yana kaydedilen en düşük seviyeye geriledi.

Geri Dön 23 Ekim 2023 Pazartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN