Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da silahlı saldırı: 4 ölü - 1 Mart 2024 Oktan Erdikmen
Alman havalimanlarındaki otomatik kapıları Türk pasaportu da açıyor - Oktan Erdikmen
Skandal: Ruslar Alman ordusunu dinlemiş - Haftanın Yorumu 23. Bölüm Oktan Erdikmen
28 Ekim 2023 Cumartesi

Türkiye ile saat farkı 2 saate çıkacak

Avrupa'da bu gece saat 03.00'te, saatler bir saat geri alınacak. Böylece Türkiye ile Avrupa arasındaki saat farkı yeniden 2 saate çıkacak.

Türkiye, 2016 yılında kalıcı yaz saati uygulamasına geçmişti. Avrupa'da ise yaz-kış saati uygulaması devam ediyor. 29 Ekim'den itibaren Avrupa'nın kış saatine geçmesi ile Türkiye ile arasındaki saat farkı 2 saate çıkacak. İngiltere ile Türkiye arasındaki saat farkı ise 3 saate çıkmış olacak.

Kış saati, elektrikten tasarruf için uygulanıyor. Ancak Avrupa Parlamentosu, daha önce bu değişikliğin kaldırılması yönünde bir tavsiye kararı almıştı. Karar, üye devletlere bırakıldı ancak henüz bir uzlaşı sağlanmış değil.

Kış saati nedeniyle sağlık sorunları yaşanıyor

Alman sağlık sigortası şirketi DAK tarafından yapılan bir ankete göre, Almanya'da neredeyse her üç kişiden biri, saatler değiştikten sonra fiziksel ya da psikolojik problemler yaşıyor. Saat değişimi kadınların yüzde 40’ını erkeklerin ise yüzde 23’ünü olumsuz etkiliyor.

Etkilenenlerin yüzde 82'si kendilerini yorgun ve halsiz hissettiklerini söylerken, yüzde 68'i uyku sorunu yaşadığını, yüzde 44'ü ise konsantre olmakta zorluk yaşadığını belirtti.

Kış saati uygulamasının kaldırılması talep ediliyor

Ankete göre, katılımcıların yüzde 77'si saat değişikliğinin gereksiz ve kaldırılmasından yana olduğunu söyledi. Sadece Almanların yüzde 20'si yaz-kış saati uygulamasını mantıklı buluyor.

Uyku bozukluğu riskini artırıyor

Barmer sağlık sigortası şirketi tarafından yapılan araştırmaya göre, yaz ve kış saati uygulaması birçok insanda zaten bozuk olan uyku ritmini daha olumsuz etkiliyor.

Uyku bozukluklarının obezite, felç, demans ve kardiyovasküler hastalık riskini artırdığına dikkati çeken Dr. Ursula Marschall, “Uykuya dalma veya uykuyu sürdürme sorunlarının tetikleyicisi mesleki ve özel hayattaki stres olabilir. Ancak uyku bozuklukları aynı zamanda depresyonun ilk belirtileri de olabilir. Kalıcı uykusuzluk durumunda, mutlaka doktor muayenesinden geçmenizi tavsiye ediyoruz” dedi. Dr. Marschall, gecede 5 saatten az uyumanın kronik hastalık riskini artırdığı uyarısında bulundu.

Almanya'da uyku bozukluğu yaşayanların sayısı yüzde 36 arttı

Barmer sağlık sigortası şirketi tarafından yapılan araştırmaya göre, geçen yıl ise Almanya'da 20 yaşın üzerinde uyku bozukluğu olan Barmer sigortalılarının sayısı yüzde 36 artarak 6 milyona ulaştı.

Geri Dön 28 Ekim 2023 Cumartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN