Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da yeni varyant ve sivrisinek salgını - 16 Temmuz 2024 Oktan Erdikmen
ALMANYA'DA YENİ VATANDAŞLIK YASASI - Dr. Martin Manzel
Almanya'nın savaşa girme ihtimali var mı? - Haftanın Yorumu 37. Bölüm Oktan Erdikmen
13 Aralık 2022 Salı

SPD’li Pistorius: AfD, Hitler’in partisine benziyor

Almanya’da darbe iddiasıyla gözaltına alınan İmparatorluk Vatandaşı grubu mensuplarıyla ilgili tartışmalar sürüyor. SPD’li Aşağı Saksonya İçişleri Bakanı Boris Pistorius, aşırı sağcı AfD’yi Hitler’in partisine benzetti.

Almanya’da Reichsbürger (İmparatorluk Vatandaşı) adlı gruba darbe planı iddiasıyla operasyon düzenlendi. Çok sayıda kişi gözatına alındı. Konuya ilişkin konuşan Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser, ülkedeki silah yasasına ilişkin açıklamalarda bulundu. Faeser Alman basınına yaptığı açıklamada, ülkedeki silah yasasının sıkılaştırılmasının planlandığını ifade etti.

"Çılgın insanlar değil, şüpheli teröristler"

2000'li yılların başından bu yana örgüte katılanların sayısının 23 bini aştığını aktaran Faeser, Reichsbürger destekçilerinin yüzde 10'unun şiddet yanlısı olarak değerlendirildiğini belirtti. Faeser, "Bunlar zararsız çılgın insanlar değil, şu anda mahkeme öncesi gözaltında olan şüpheli teröristler" dedi.

Hitler'in partisine benzetti

SPD’li Aşağı Saksonya İçişleri Bakanı Boris Pistorius ise AfD ile Reichsbürger arasında benzerliğe dikkat çekti ve AfD’yi Hitler’in partisine benzeri. Pistorius şu ifadeleri kullandı:

AfD'nin eylemleri ile Nasyonal Sosyalistlerin neredeyse 100 yıl önceki eylemleri arasında açık paralellikler gözlemleniyor.

Nazilerin de 1920’nin sonlarında güvenlik organlarına ve yargıya sızdıklarını hatırlatan Pistorius, “AfD bunu çok hedefli ve stratejik bir şekilde yapıyor. AfD her zaman bu tür hareketlerden kendi siyasetinin yakıtını üretiyor. Bu yüzden onu ciddiye almalı ve bir katalizör olan AfD’yi çok yakından takip etmeliyiz” dedi.

Geri Dön 13 Aralık 2022 Salı Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN