Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

EURO 2024 başladı: Almanya'da kırmızı alarm - 14 Haziran 2024 Oktan Erdikmen
Almanya sabırlı olmayı öğretti: 100'den fazla işe başvurdum, yılmadım - Yeni Gelenler: Burak Nemutlu
İlkay ve Emre gol atsın diye dua ediyoruz - Haftanın Yorumu 35. Bölüm Oktan Erdikmen
21 Aralık 2023 Perşembe

Söder'e üniversitelerden 'cinsiyet yasağı' tepkisi

CSU'lu Bavyera Eyaleti Başbakanı Markus Söder, okullar ve resmi dairelerde Gender-Verbot (cinsiyetlendirmeyi yasaklama) kararı aldı. 

Karara Bavyera üniversitelerinden büyük tepki geldi. Kararın iptal edilmesi için 17 Aralık'ta bir imza kampanyası başlatıldı. Kampanya hâlâ devam ediyor.

Kampanya düzenleyicileri, kapsayıcı dilin yasaklanmasının Almanya Anayasası ve Genel Eşit Muamele Kanunu ile çeliştiğini belirtiyor. Ayrıca, CSU'lu Bilim Bakanı Markus Blume da üniversitelere gönderdiği mektupta, dilin doğru kullanılması gerektiğini vurguladı.

Söder'in savunması

Başbakan Söder, öğretmen ve veli derneklerinden gelen eleştirilere rağmen yasağı savunuyor. Federal hükûmeti esrarın yasallaştırılması ve cinsiyet seçme hakkı gibi projelerle aşırıya kaçmakla suçladı.

Hessen'de benzer durum

Hessen eyaleti, kamu binalarında ve diğer devlet ve kamu kurumlarında özel karakterlerle cinsiyetlendirmeden kaçınmayı şart koştu. Hessischer Rundfunk (HR), bu yasağı eleştirerek, devletten bağımsızlık ve yayın özgürlüğünün önemini vurguladı.

Alman Gazeteciler Birliği'nden tepki

Alman Gazeteciler Birliği (DJV), bu tür yasakların Anayasa'yı ihlal edeceğini ve basın özgürlüğünden bir kopuş olduğunu belirtti. SPD Hesse Basın Sözcüsü Christoph Gehring ve CDU Meclis Grubu Basın Sözcüsü Katja Gehrmann, konuya ilişkin detayların yeni yasama döneminde ele alınacağını söyledi.

Jusos: Kısıtlamalar bölünmeyi teşvik eder

SPD Gençlik Teşkilatı Genç Sosyalistler (Jusos) Hessen Başkanı Lukas Schneider, cinsiyete uygun dil üzerindeki bu tür kısıtlamaların sadece bölünmeyi teşvik edeceğini ve insanları dışlayacağını belirtti.

Geri Dön 21 Aralık 2023 Perşembe Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN