Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da ev alanlara yeni destek - 22 Şubat 2024 Oktan Erdikmen
Alman havalimanlarındaki otomatik kapıları Türk pasaportu da açıyor - Oktan Erdikmen
Almanya’da zorunlu askerlik geri gelir mi? Oktan Erdikmen’le haftanın yorumu
21 Ekim 2022 Cuma

Scholz: Almanya kışa hazır

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Almanya’nın kışa hazır olduğunu söyledi ve “Bu kışı güvenle atlatabiliriz” dedi.

Scholz: Almanya kışa hazır

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Avrupa Birliği (AB) Liderler Zirvesi öncesinde Brüksel’de yaptığı açıklamada, Rusya'nın gaz arzının durmasına rağmen Almanya'nın kışa yeterince hazır olduğuna inanıyor. Scholz, “Bu kışı güvenle atlatabiliriz” dedi.

Diğer birçok ülke gibi Almanya’nın yardım paketleriyle vatandaşlarını desteklediğini vurgulayan Scholz, 2023 ve 2024’te de vatandaşları gaz ve elektrik fiyatları konusunda destekleyebilecek durumda olacaklarını dile getirdi. Başbakan, “Hiçbir aile, emekli, öğrenci ve şirket, enerji fiyatlarının altında ezilme korkusu yaşamamalı” dedi.

Almanya'nın belirlenen 1 Kasım tarihinden önce gaz depolama tesislerini yüzde 95'e kadar doldurmayı başarması ‘büyük bir başarı’ olduğunu söyledi. Başbakan Scholz, AB'nin de gaz tüketiminde yüzde 15'lik bir tasarruf hedefi üzerinde anlaşmaya varmasını memnuniyetle karşıladığını belirtti. 

Scholz şöyle devam etti:

Fiyatların uygun seviyede olması gerektiği açıktır. Gaz, petrol ve kömür fiyatları düşmeli. Elektrik fiyatları düşmeli. Bu aynı zamanda Avrupa'da hepimizin ortak çabasını gerektiren bir şey. Siyasi olarak belirlenmiş bir fiyat sınırı her zaman üreticilerin gazlarını başka bir yere satma riskini barındırır ve bu durumda biz Avrupalılar daha fazla değil daha az gaz alırız.

Başbakan Scholz, doğalgazda tavan fiyatın en geç mart ayına kadar uygulanacağını duyurdu. Federal Meclis'te konuşan Başbakan, hükûmetin, konutlarda geçen yıl tüketilen doğalgaz ve elektrik miktarı baz alınarak temel bir tüketim kotası konularak tüketicilerde daha düşük ödeme yapma imkanı sağlanmasının planladığını söyledi. 

Başbakan Olaf Scholz, “Zayıflığımız konusunda Putin spekülasyon yapıyor. Ama yanılıyor. Zayıf değiliz. Almanya bir arada, Avrupa bir arada. Küresel ittifaklarımız her zamankinden daha güçlü ve daha canlı. Putin savaş hedeflerine ulaşamayacak.” dedi.

Ekonomistlerden eleştiri

Ancak Almanya’nın önde gelen ekonomi uzmanları hükûmetin enerji kriziyle ilgili açıklamalarını eleştirdiler. 

Leibniz Ekonomik Araştırma Enstitüsü ekonomistleri, “Ekonomide durgunluk riski henüz önlenebilmiş değil. Hava koşulları ve kışın yaşanabilecek doğalgaz kıtlığı, durumu şekillendirecek. Önümüzdeki kış ayları için kıtlık riski yüzde 20. Bir an önce doğalgaz arzının genişletilmesi ve talebin azaltılması gerekiyor. İlk LNG terminalinin aralık ayında faaliyete geçmesi tabloyu rahatlatacaktır”dedi.

Kiel Dünya Ekonomisi Enstitüsü Başkan Yardımcısı ve Ekonomi Müdürü Stefan Kooths, “Hükûmet hangi önlemi alırsa alsın, doğalgaz tüketiminde genel belirleyici hava koşulları olacak. Doğalgaz ek vergileri tasarruf için teşvik edici olabilirdi. Olası bir gaz kıtlığında yüzde 20’lik tasarruf hedefini yakalamamız gerekiyor. Fiyat bazlı gayri safi yurtiçi hasılada 2023'te yüzde 7,9, 2024'te yüzde 4,2'lik bir düşüş yaşanabilir. Ekonomik durgunluk derinleşirse krizden en çok imalat sektörü etkilenecek” dedi. 

Geri Dön 21 Ekim 2022 Cuma Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN