Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da grev haftası başladı - 26 Şubat 2024 Oktan Erdikmen
Alman havalimanlarındaki otomatik kapıları Türk pasaportu da açıyor - Oktan Erdikmen
Meclisten geçti: Almanya'da esrar yasallaşıyor - Haftanın Yorumu 22. Bölüm Oktan Erdikmen
20 Ekim 2022 Perşembe

Sayıştay kurtarma paketini anayasaya aykırı buldu

Sayıştay, hükûmetin artan enerji fiyatlarına karşı planladığı 200 milyar avroluk kurtarma paketi finansmanının anayasaya aykırı olduğunu bildirdi. 

Kurum tarafından yayımlanan raporda, borçlanmanın, doğrudan federal bütçeden finanse edilmesi gerektiği ifade edildi. Sayıştay ayrıca anayasada belirtilen yıllık bütçe ilkelerine bağlı kalınması gerektiğine dikkat çekti. Buna göre, devlet bütçesinin bir yılı kapsayacak şekilde hazırlanması ve alınan kredilerin aynı yıl bütçe açığını telafi etmesi gerekiyor. 

Hükûmet, 200 milyar avroluk bir kurtarma fonu oluşturarak, 2024 yılına kadar, enerjide tavan fiyat uygulamasını hayata geçirmek ve şirketlere kamu yardımı sağlamak istiyor. 

Almanya’da sene başında sosyal yardım reformu yürürlüğe girecek. Vatandaşlık parasında yaptırımlar kaldırılacak. 52 avro zam gelecek. Tek yaşayanlara 502 avro ödenecek. Altı ay süreyle iş teklifini kabul etmeyen ve 2 sene süreyle 60 bin avroya kadar parası olanlar da yardım alabilecek. 2 sene boyunca, evin metrekaresine de bakılmayacak.

Federal Sayıştay, konuyla ilgili bir rapor hazırladı. Yeni düzenlemenin suistimale açık olduğunu belirtti. Ayrıca vergi ödeyenlere, senede 5 milyar avro ek maliyet çıkacak. Sayıştay, yaptırımları kaldırırsanız, insanlar iş aramaz görüşünde. 60 bin avronun da çok yüksek olduğunu düşünüyor. Evde yaşayan her ek kişi başına da 30 bin istisna tanınacak. Yani bankada 150 bin avro parası, villası, 2 tane de arabası olan bir aile, sosyal yardım alabilecek. Sayıştay bunun orantısız olduğunu düşünüyor.

Geri Dön 20 Ekim 2022 Perşembe Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN