Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da yeni grev dalgası başladı - 4 Mart 2024 Oktan Erdikmen
Alman havalimanlarındaki otomatik kapıları Türk pasaportu da açıyor - Oktan Erdikmen
Skandal: Ruslar Alman ordusunu dinlemiş - Haftanın Yorumu 23. Bölüm Oktan Erdikmen
19 Ekim 2022 Çarşamba

Nükleer santraller nisan ortasına kadar çalışacak

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, bakanlara ülkenin kalan 3 nükleer santralini 31 Aralık'tan sonra en geç 15 Nisan 2023’e kadar çalışır durumda tutmaları talimatı verdi.

Nükleer santraller nisan ortasına kadar çalışacak

Karar, Ukrayna'daki savaş nedeniyle Rusya'dan gelen yakıt tedarikindeki kesintilerden dolayı ülkede olası enerji krizini önlemek amacıyla alındı.

Başbakan Scholz'un ofisi, kararı Ekonomi Bakanı Robert Habeck, Çevre Bakanı Steffi Lemke ve Maliye Bakanı Christian Lindner’a mektupla duyurdu. Mektupta, bakanlara ülkenin kalan 3 nükleer santralini nisan ortasına kadar çalışır durumda tutmaya hazırlanmaları talimatı verildi. 

Scholz mektubunda sorumlu bakanlardan "ilgili düzenleyici önerileri kabineye zamanında sunmalarını" istedi. 

Alman hükümetleri, güvenli ve yenilenebilir enerjiye geçiş için ülkenin nükleer enerji kullanımını yıl sonuna kadar sona erdirme taahhüdünde bulunmuştu. Ancak Rusya'dan Avrupa'ya doğal gaz arzında sert kesintiye yol açan Ukrayna'daki savaş, Almanya'yı eski kömür ve petrol yakıtlı elektrik santrallerini yeniden devreye sokmaya sevk etmişti.

Neden acilen nükleer konusunda karar verilmeliydi?

Birincisi, nükleer santrallerin işletmecileri, reaktörlerinde işlerin devam edip etmeyeceğini ve nasıl devam edeceğini bilmek için bastırıyor. Örneğin, Bavyera enerji santrali Isar 2'de, yıl sonundan sonra da çalışmaya devam edebilmesi için bir bakım çalışmasına başlaması gerekiyor. İkincisi, Atom Enerjisi Yasası'nın değiştirilmesi gerekiyor. Nükleerden çıkış süresinin uzatılması için yasada bir değişiklik yapılması gerekiyor, -ki bunun için Federal Meclis tarafından bu hafta durumun netleşmesi onaylanması gerekiyor. Koalisyon arasında en geç Çarşamba günü bir anlaşmaya varılması gerekiyor. Peki olmazsa, o zaman FDP'nin eli boş kalacak ve kışın elektrik kesintileri olursa 3 parti de siyasi sorumluluk üstlenecek - ve Almanya sadece bir enerji krizi değil, aynı zamanda ciddi bir hükümet krizi içinde olacak.

Geri Dön 19 Ekim 2022 Çarşamba Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN