Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Alman ekonomisi resesyona girecek - 20 Şubat 2024 Oktan Erdikmen
Alman havalimanlarındaki otomatik kapıları Türk pasaportu da açıyor - Oktan Erdikmen
Almanya’da zorunlu askerlik geri gelir mi? Oktan Erdikmen’le haftanın yorumu
20 Mayıs 2023 Cumartesi

Nitelikli göç netleşiyor: Üniversite mezununa hemen vize

Almanya'da nitelikli iş göçünü kolaylaştırmayı hedefleyen yasa tasarısı, Federal Meclis'te görüşülüyor. Üniversite mezunlarına hemen vize verilebilir.

Almanya’nın Nitelikli Göçmen Yasası Meclis’te görüşülüyor. Tasarıya göre; Üniversite mezunu, IT’ci ve iki yıllık meslek eğitimini bitirene çalışma ve oturma izni verilecek.

Kanada usulü not sistemi getiriliyor

Bu sisteme göre, aranan dalda bir meslek ya da eğitim sahibi olmak, dil bilmek, bu alanda en az iki yıllık tecrübe sahibi olmak, yaşı 45’in altında olmak ve Almanya’da destek alabileceği yakınları olmak “birer puan” getirecek. Altı puan alanlar hemen gelebilecek. Bunun dışındakiler ise iş bağlantısına ve getirecek kişi ya da şirketlerin taleplerine bağlı olarak verilecek kararla gelebilecek.

Öncelik Avrupa içine

Öncelik AB içindeki nitelikli elemanlara ya da Doğu Avrupa’dakilere verilecek. Bunlar boşluğu tamamlayamazsa, 'üçüncü dünya ülkelerinden' alımlar başlayacak. Üç aşamalı bir iç sistem uygulanarak göçmen alımı gerçekleştirilecek. Bunlar; Nitelikli İşçiler ayağı, deneyimli işçiler ayağı ve potansiyeli olan işçiler ayağı olacak. Yani puan sistemi tek belirleyici olmayacak, bunlara da bakılacak.

“Nitelikli İşgücü Göçü Sistemi” şu şekilde işleyecek:

Üniversite mezunları: AB dışındaki ülkelerden gelecek üniversite mezunlarına hemen çalışma ve oturma iznini içeren AB- Mavi Kart'ı verilecek. Bunların diploma denklikleri kısa sürede tanınacak ve gelecekte herhangi bir başka nitelikli işe girmesine izin verilecek.

Bilgisayar uzmanları: Bunların üniversite mezunu olmaları aranmayacak. Deneyimli olmaları ya da bu alanda meslek yapmış olmaları yetecek. İşe başlayacak olanların maaşları belirlenirken, katı kurallar yumuşatılacak.

Sağlık, inşaat, havacılık ve diğer sektörler: Başta sağlık ve bilişim olmak üzere, her alanda nitelikli personel alınacak. Bu sayı, 2030'lara kadar 7 milyona ulaşacak. Doktorlar, mühendisler, mimarlar, pilotlar, sağlık çalışanları, gerektiğinde ulaşım sektörü, turizmciler, garsonlar, inşaatta demirciler- kaynakçılar, sucu ve tesisatçılar; bu alanda yetişmiş eleman olduğunu kanıtlarsa, iş bulup rahatlıkla Almanya'ya gelebilecek.

İlticacılara AB-Mavi Kartı: İlticacılar arasında nitelikli elemanlar varsa, bunlara da AB -Mavi Kartı verilecek ve iltica statüleri normal oturma- çalışma iznine dönüştürülecek. Böylece bunların topluma yük olmaları yerine çalışmaları sağlanacak.

AB içinde serbest hareket: Nitelikli personel olarak gelip Almanya'da ya da başka bir AB üyesi ülkede çalışanlar, başka bir AB üyesi ülkeye giderek de çalışabilecek. Yani onlar da, AB içinde serbest dolaşımdan yararlanacak.

Cazip eğitim: Ayrıca, ülkeye gelecek yabancıların eğitimi de cazip hale getirilecek. Yabancı öğrenci alımı hızlanacak. Çalışan öğrenciler için oturma ve çalışma izinleri kolaylaştırılacak. İkamet hukuku ve sosyal hukuk alanında düzenlemeler yapılacak. Öğrencilere azami çalışma süreleri verilecek.

Oturma iznine esneklik: Eskiden oturma izinleri, çalışılan işten çıkmamaya ve uzun sürede orada çalışmaya bağlıydı. Bu sistem değişecek. Kazançlı istihdam ya da eğitim amaçlı oturma izinlerinde değişiklik olabilecek. İş bulanlar, ailesini de yanına getirmekte zorlanmayacak.

Geri Dön 20 Mayıs 2023 Cumartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN