Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da silahlı saldırı: 4 ölü - 1 Mart 2024 Oktan Erdikmen
Alman havalimanlarındaki otomatik kapıları Türk pasaportu da açıyor - Oktan Erdikmen
Meclisten geçti: Almanya'da esrar yasallaşıyor - Haftanın Yorumu 22. Bölüm Oktan Erdikmen
18 Şubat 2023 Cumartesi

Mülteci konusu çıkmaza girdi: 'İki yüzlülük' diye bağırarak salonu terk etti

Almanya’da federal hükûmet, eyalet hükûmetleri ve yerel yönetimlerinin çıkmaza giren mülteci konusunu çözmek için yaptığı zirveden de sonuç çıkmadı. Alman İlçeler Birliği Başkanı Hans-Günther Henneke, “İki yüzlülük” diye bağırarak salonu terk etti. 

Federal İçişleri Bakanı Nancy Faeser öncülüğünde yapılan ‘Sığınmacı Zirvesi’ne katılan yerel yöneticiler hükûmetten mülteci yükünün hafifletilmesi için yardım istedi. Fakat zirveden eli boş dönüldü.

Almanya Bölge Yönetimler Birliği Başkanı Reinhard Sager, ülkeye gelen mültecilerin sayısının artmasından dolayı bu insanların barınması ve bakımı konusunda yerel yönetimlerin üstlendikleri yükün hafifletilmesine ihtiyaç duyulduğunu söyledi. 

"İki yüzlülük" diye bağırarak salonu terk etti

Sager, zirveyi bir hayal kırıklığı olarak nitelendirerek, Başbakan Olaf Scholz'un katılmamasını eleştirdi. Sager,  "Şu anda acilen yardıma ihtiyacımız var" dedi. 

Bir yıl önce Rusya-Ukrayna Savaşı'nın başlamasından sonra ülkeye 1 milyonun üzerinde Ukraynalı mültecinin geldiğine dikkati çeken Sager, başka  ülkelerden gelen sığınmacı ve mültecilerle bu konudaki sorunun daha da arttığını anlattı. Sager, Almanya'da kalma hakkı olmayan kişilerin ülkeyi terk etmeleri gerektiğini kaydetti. Alman İlçeler Birliği Başkanı Hans-Günther Henneke, “İki yüzlülük” diye bağırarak salonu terk etti. 

Sorun müzakere edilecek

İçişleri Bakanı Nancy Faeser de mültecilerin barınması konusunda yerel yönetimlerle koordinasyon içinde çalıştıklarını savunarak, "Büyük zorlukların üstesinden gelmek için yan yana duruyoruz" ifadesini kullandı. Ukrayna'dan 1 milyondan fazla mültecinin ülkeye geldiğini aktaran Faeser, bu kadar çok insanı barındırmanın ve bakımını sağlamanın büyük bir güç gerektirdiğini dile getirdi. Faeser, 2022'de yerel yönetimlere mültecilerin barınması ve bakımı için 3,5 milyar avro destek sağlandığını, bu yıl da bu desteğin 2,75 milyar avro olmasını planladıklarını belirtti. Sorunların çözümü konusunda pragmatik çözümler bulmaya çalışacaklarını aktaran Faeser, Başbakan Scholz'un nisan başına kadar eyalet başbakanlarıyla bir araya gelerek konuyu müzakere edeceği bilgisini paylaştı.

"Ülkede kalma hakkı olmayanlar geri gönderilsin"

Toplantı sonrasında konuşan Hessen Eyaleti İçişleri Bakanı Peter Beuth yerel yönetimlerin mültecileri barındırma konusunda kaldırabilecekleri yükün sınırına geldiklerine dikkati çekerek, "Düzensiz göç ile mücadele konusunda açık sinyaller verilmesi lazım" diye konuştu.

Beuth, tüm sorunların para ile çözülemeyeceğini, Avrupa'ya göçün düzenlenmesi ve ülkede kalma hakkı olmayan sığınmacıların geri gönderilmesi gerektiğini savundu. Alman İstatistik Dairesi, Ukrayna'daki savaşın başlamasının ardından Almanya'ya yaklaşık 1,1 milyon Ukraynalının geldiğini açıkladı. İçişleri Bakanlığı da 2022'de 217 bin 774 kişinin Almanya'da ilk kez iltica talebinde bulunduğu bilgisini paylaştı.

“Mevcut durum çok büyük toplumsal patlamalara gebe”

Almanya Bölge Yönetimler Birliği Başkanı Reinhard Sager, ‘Sığınmacı Zirvesi’ sonrası BILD gazetesine konuştu. Safer, mülteci krizi nedeniyle sivil bir ayaklanmalardan korkup korkmadığı sorusuna şöyle yanıt verdi:

Mevcut durum çok büyük toplumsal patlamalara gebe. İnsanlar hukukun üstünlüğünden şüphe duymaya başlıyor. Bireysel aşırı sağcı grupların durumu nasıl suistimal etmek ve sömürmek isteklerini şimdiden görebiliyoruz. Bu hiçbir koşulda gerçekleşmemeli.

Yıl boyunca yalnızca mültecilerin konaklama masrafları için yaklaşık 2 milyar avroluk bir açık olduğuna dikkati çeken Sager, “Mülteci sayısı artmaya devam ederse, elbette daha fazlasına ihtiyacımız olacak. Ancak sadece para çözüm değil. Bir dizi tedbire de ihtiyacımız var. Şimdiye kadar, federal hükûmet fazlasıyla tereddütlü davrandı. AB'nin dış sınırlarını korumak için daha fazlasını yapması gerekiyor. Ayrıca AB'de daha iyi bir mülteci dağılımına ihtiyacımız var” dedi. 

Geri Dön 18 Şubat 2023 Cumartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN