Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da sivrisinek alarmı - 17 Nisan 2024 Oktan Erdikmen
Türkiye'de normal olan, Almanya'da lüks - Yeni Gelenler: Turgut Tülü
Almanya'da yılda bir cinsiyet değiştirilebilecek - Haftanın Yorumu 29. Bölüm Oktan Erdikmen
04 Aralık 2023 Pazartesi

Merz: Borç frenine dokunmayın, elinizdekiyle idare edin

Almanya'da, Anayasa Mahkemesi'nin kararı sonrası başlayan bütçe krizinde, borç freninin askıya alınmak istenmesi tartışmalara neden oldu.

Merz: Borç frenine dokunmayın, elinizdekiyle idare edin

Federal Anayasa Mahkemesi'nin verdiği kararla birlikte, federal hükûmetin mali durumunda büyük bir açık oluştu. Bu durum, borç freninde bir reform yapılması tartışmalarını gündeme getirdi. Trafik ışığı, borç frenini 4'üncü kez üst üste askıya almak istiyor.

Borç freni tartışması

Muhalefet lideri Friedrich Merz, borç freninin tekrar askıya alınmasına gerek olmadığını savundu. Merz, "Ne büyük bir doğal afet ne de olağanüstü bir acil durum var" dedi. Borç frenine uyulsa bile 2024 yılı için yaklaşık 22 milyar avroluk yeni borçlanma mümkün. Merz, "Federal hükûmet bununla idare etmek zorunda kalacak" dedi.

SPD Eş Başkanı Saskia Esken ise borç freninin gevşetilmesinden yana. Esken, "Eğer mevcut bütçeden yatırım yapmak zorunda kalırsak, bir noktada dizlerimizin üzerine çökeriz. Bu yüzden borç freninin reforme edilmesi gerektiğini açıkça söylüyoruz" dedi.

Bürgergeld'de kesinti çağrısı

Merz ayrıca, federal hükûmeti 1 Ocak 2024'te vatandaşların katkı paylarındaki artıştan feragat etmeye çağırdı. Merz, "Federal hükûmet buna karar verebilir, bu kararı vermek için hâlâ dört haftası var" dedi. SPD'li Federal Çalışma Bakanı Hubertus Heil, bunu kararname ile yapma yetkisine sahip. Öte yandan Esken, Vatandaşlık Parası'nda (Bürgergeld) kesinti yapılmasını reddetti. Esken, "En yoksullardan tasarruf etmiyoruz, ama şimdi en güçlü omuzları nasıl daha fazla dahil edebileceğimize bakacağız" dedi.

Geri Dön 04 Aralık 2023 Pazartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN