Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da yeni grev dalgası başladı - 4 Mart 2024 Oktan Erdikmen
Alman havalimanlarındaki otomatik kapıları Türk pasaportu da açıyor - Oktan Erdikmen
Skandal: Ruslar Alman ordusunu dinlemiş - Haftanın Yorumu 23. Bölüm Oktan Erdikmen
25 Ekim 2022 Salı

Merkezi ısınma sistemi olanların faturaları cep yakacak

Yeni sözleşmelere göre merkezi ısınma sisteminin olduğu binalarda ev sahipleri, özel değil ticari müşteri olarak kabul ediliyor.

Almanya’nın enerji krizi derinleşerek devam ediyor. Çok sayıda doğalgaz tedarik firması, piyasalardaki kriz nedeniyle sözleşmelerini feshetmeye başladı. Gasag gibi firmalarla yapılan yeni sözleşmelere göre ise merkezi ısınma sisteminin olduğu binalarda ev sahipleri, özel değil ticari müşteri olarak kabul ediliyor. Ticari müşterilerin tarifeleri ise yedek tedarikçi maliyetleri üzerinden hesaplanıyor. Ticari müşterilere sunulan fiyatların, piyasaların güncel durumundan etkilendiğini söyleyen uzmanlar, aralık ayından itibaren doğalgaz faturalarının 5 katına kadar çıkabileceği konusunda uyarıda bulunuyor. 

Verilere göre, Aralık 2021'den bu yana özel müşteriler için doğalgaz fiyatlarına kilovat saat başına 2 sent zam gelirken, bu oran ticari müşterilerde 16 sentin üzerine kadar çıktı. 

Federal Tüketiciler Birliği (vzbv) çok sayıda kişinin durum nedeniyle mağdur olabileceğine dikkat çekti ve yapılan açıklamada “Vatandaşları koruyan yasal düzenlemeler acil bir şekilde hayata geçirilmeli” denildi. 

Federal Enerji ve Sular İdaresi Derneği verilerine göre, Berlin’deki binaların yüzde 21’inde merkezi ısınma sistemi var. 350 bin hanenin yeni yapılacak sözleşmelere geçebileceği bildirildi. 

Geri Dön 25 Ekim 2022 Salı Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN