Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da ev alanlara yeni destek - 22 Şubat 2024 Oktan Erdikmen
Alman havalimanlarındaki otomatik kapıları Türk pasaportu da açıyor - Oktan Erdikmen
Meclisten geçti: Almanya'da esrar yasallaşıyor - Haftanın Yorumu 22. Bölüm Oktan Erdikmen
16 Kasım 2023 Perşembe

Mahkemeden hükûmete 'tokat' gibi karar

Federal Anayasa Mahkemesi, Almanya'nın iklim koruma hedeflerini karşılamak için ayrılan 60 milyar avroluk fonun yasal olmadığına karar verdi.

Mahkeme, hükûmetin koronavirüs salgınıyla mücadele için taze borç alınmasını devre dışı bırakarak ayırdığı bu fonu, pandeminin atlatılması üzerine iklim korumasına aktarmasının, 'taze borç alınmadan dengeli bütçe' yaratılması ilkesini ihlal ettiğini vurguladı. Karar, 'koalisyon hükûmetine büyük bir darbe' olarak değerlendirildi.

Scholz: Tsunami etkisi yaratacak bir karar

SPD'li Başbakan Olaf Scholz, kararı 'tsunami etkisi' yaratacak bir karar olarak nitelendirdi. FDP lideri ve Federal Maliye Bakanı Christian Lindner, kararın ardından iklim fonundan harcama yapılamayacağını ve yeni bir plan hazırlanacağını açıkladı.

CDU/CSU: Koalisyona tokat

Ana muhalefet CDU/CSU, kararı 'koalisyon hükûmetine tokat' olarak değerlendirdi. Partinin finans uzmanı Sebastian Brehm, kararın 'bütçe gerçeği, bütçe açıklığı ve şeffaflığı açısından bir zafer' olduğunu söyledi.

Karar, Almanya'nın iklim koruma hedeflerini nasıl etkileyeceği henüz net değil. Hükûmet, yeni bir plan hazırlamak için zamana sahip olacak. Ancak, kararın iklim koruma hedeflerine ulaşmada gecikmeye neden olması muhtemel.

Geri Dön 16 Kasım 2023 Perşembe Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN