Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da ev alanlara yeni destek - 22 Şubat 2024 Oktan Erdikmen
Alman havalimanlarındaki otomatik kapıları Türk pasaportu da açıyor - Oktan Erdikmen
Meclisten geçti: Almanya'da esrar yasallaşıyor - Haftanın Yorumu 22. Bölüm Oktan Erdikmen
10 Kasım 2023 Cuma

Mahkeme, devlet yardımıyla ölmeye izin vermedi

Almanya Federal İdare Mahkemesi, ölümcül hastaların hayatlarına son verebilmeleri için devletten ilaç alma hakkının bulunmadığına karar verdi.

Mahkeme, kararında, intihar konusunda yasal yardım almak için artık başka 'makul seçenekler' olduğunu vurguladı.

Karar, MS hastası Harald Mayer ve kanser hastası Hans-Jürgen Brennecke'nin açtığı davayı ele aldı. Her ikisi de resmi kurum olan Federal İlaç ve Tıbbi Cihaz Dairesi'ne (BfArM), 'kendi kararlarıyla ölme temel haklarını' gerekçe göstererek, ölümcül dozda sodyum pentobarbital ilacının serbest bırakılması için izin başvurusunda bulunmuştu.

Mahkeme, davacıların intihar konusunda devlet yardımı almaya hakları olmadığına karar verdi. Kararda, davacıların kendi kararlarıyla yaşamlarına son verme haklarının bulunduğu, ancak ölme isteğini gerçekleştirmek için başka seçenekler olduğu vurgulandı.

Karar, Almanya'da ölümcül hastaların intihar hakkı konusundaki tartışmaları yeniden alevlendirdi. Kararı destekleyenler, devletin intihara yardım etme sorumluluğu olmadığını savunuyor. Karara karşı çıkanlar ise, kararın ölümcül hastaların haklarını ihlal ettiğini söylüyor.

Geri Dön 10 Kasım 2023 Cuma Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN