Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Türkiye'ye telefon götürmede yeni karar - 24 Mayıs 2024 Oktan Erdikmen
"30 yıl böyle yaşayacaklarını düşünseler burada kalamazlardı" - Şerif Issı
Almanya'da döner 4,99€ olsun tartışması - Haftanın Yorumu 31. Bölüm Oktan Erdikmen
22 Mart 2024 Cuma

İyi haber: Gıda fiyatları düşüyor

Almanya'da üretici maliyetlerindeki düşüş, gıda fiyatlarındaki düşüşü tetikledi. Üretici fiyat endeksi, bir önceki yıla nazaran yüzde 4,1 oranında azaldı.

İyi haber: Gıda fiyatları düşüyor

Almanya Federal İstatistik Dairesi'nin (Destatis) son açıkladığı verilere göre, Şubat 2024'te, bir önceki yılın aynı ayına göre üretici fiyat endeksi yüzde 4,1 oranında azaldı. Bu düşüş, Ocak 2024'te gözlemlenen yüzde 4,4'lük düşüşün devamı niteliğinde. Aylık bazda bakıldığında ise, şubat ayında üretici fiyatları yüzde 0,4 oranında geriledi.

Enerji fiyatlarındaki düşüş, üretici fiyatlarının gerilemesinin başlıca sebebi olmaya devam ediyor. Bu kapsamda, Şubat 2023’e göre ara malı fiyatları daha düşük seviyede olurken, tüketim ve sermaye mallarının fiyatları daha yüksek seviyelerde kaydedildi. Gıda fiyatlarındaki düşüş trendi, enerji fiyatlarındaki gerileme ile paralellik gösteriyor.

Detaylı olarak bakıldığında, işlenmemiş bitkisel yağlar yüzde 19,4, süt fiyatları yüzde 11,8 ve kahve fiyatları yüzde 9,7 oranında düşüş gösterdi. Buna karşın, şekerleme fiyatları yüzde 12,9 ve tereyağı fiyatları yüzde 5,6 artış gösterdi. Bu fiyat değişiklikleri, tüketicilere yansıyan gıda maliyetlerindeki dalgalanmaları gösteriyor.

Üretici fiyatlarındaki düşüş, özellikle enerji fiyatlarındaki düşüşle destekleniyor. Şubat 2023'e kıyasla, elektrik fiyatları yüzde 16,8 ve gaz fiyatları yüzde 17,7 düştü. Dolayısıyla, enerji maliyetlerideki düşüş, üretici fiyatlarına; üretici fiyatlarındaki düşüş ise gıda fiyatlarına yansıdı.

Geri Dön 22 Mart 2024 Cuma Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN