Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da yeni grev dalgası başladı - 4 Mart 2024 Oktan Erdikmen
Alman havalimanlarındaki otomatik kapıları Türk pasaportu da açıyor - Oktan Erdikmen
Skandal: Ruslar Alman ordusunu dinlemiş - Haftanın Yorumu 23. Bölüm Oktan Erdikmen
22 Kasım 2022 Salı

İki milyon kişi erken emekliliğin tadını çıkarıyor

Almanya’da 63 yaşında maaşından kesinti yapılmadan erken emekli olanların sayısı önceki yıllara nazaran arttı. Ülkede 63 yaşında emekli olanların sayısı 2 milyona ulaştı.

Alman Emeklilik Sigortası’nın temmuz ayı raporuna göre yalnızca geçtiğimiz yıl 268 bin 957 kişi maaşından kesinti yapılmadan 63 yaşında erken emekli oldu. Rakamlar 2015’ten bu yana görülen en yüksek oranlara ulaştı, emeklilik fonundan ödenen rakam ise 3,4 milyar avro olarak açıklandı. 

63 yaşında kesintisiz emekli olanların ortalama maaşları batı eyaletlerinde net 1.644 avro, doğuda ise 1.350 avro civarında. 1 Temmuz 2014’te başlayan kesintisiz erken emeklililik uygulamasına göre bir kişinin 63 yaşında maaşından kesinti yapılmadan emekli olabilmesi için en az 45 yıl prim ödemiş olması gerekiyor. 

En az 45 yıl boyunca yasal emeklilik sigortasına prim ödeyenler Temmuz 2014'ten bu yana 63 yaşında emekli olabiliyorlar. Bu durumlarda kesinti yapılmıyor. Ancak, 45 yıl primli kesintisiz emekliliğe giriş yaşı artıyor. 1958 doğumlular için 64 civarında. Daha erken ayrılmak istiyorsanız, kesintileri kabul etmeniz gerekiyor. 

Geri Dön 22 Kasım 2022 Salı Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN