Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da silahlı saldırı: 4 ölü - 1 Mart 2024 Oktan Erdikmen
Alman havalimanlarındaki otomatik kapıları Türk pasaportu da açıyor - Oktan Erdikmen
Meclisten geçti: Almanya'da esrar yasallaşıyor - Haftanın Yorumu 22. Bölüm Oktan Erdikmen
27 Mayıs 2023 Cumartesi

Haziran ayında neler değişecek?

Almanya, haziran ayına birtakım yeniliklerle girecek. İşte bu ayla birlikte yaşanacak değişiklikler...

Haziran ayında neler değişecek?

18 yaşını dolduran gençlere 200 avro kültür çeki: Almanya hükûmeti, 18 yaşına giren gençlere kültür-sanat etkinliklerinde harcamaları için 200 avroluk kültür çeki dağıtılacağını duyurmuştu. 2023 yılı içinde 18 yaşına giren yaklaşık 750 bin genç, ‘KulturPass’ için haziran ortasından itibaren www.kulturpass.de adresinden başvuru yapabilecek. Kültür çeki, sinema ve tiyatrolar, müzeler, kitapçılar, konserler, müzik mağazaları gibi kültür-sanat etkinliklerinde kullanılabilecek. 

Ev almak isteyen ailelere hükûmet desteği yürürlüğe giriyor: Almanya’da ev almak ya da yaptırmak isteyenler için uygun faizli kredi uygulaması 1 Haziran itibarıyla yürürlüğe girecek. Yıllık geliri 60 bin avroya kadar olan aileler, alacakları evin ilk evleri olması veya iklim dostu olması şartıyla, kamu bankası KfW’den 150 bin avroya kadar düşük faizli kredi alabilecek. 

Alman hava sahasında NATO tatbikatı: NATO’nun ‘Air Defender 23’ hava kuvvetleri tatbikatı, 12-24 Haziran tarihleri arasında Almanya hava sahasında gerçekleştirilecek. Tatbikat süresince özel hava trafiğinin de kesintiye uğraması ihtimaller dahilinde; tatbikat tarihlerinde yolculuk yapacak olanların, uçuş saatlerinde yaşanabilecek değişiklikleri kontrol etmeleri öneriliyor.

Tren rötarlarında tazminat almak zorlaşacak: 7 Haziran itibarıyla yürürlüğe girecek yeni AB yönetmeliğiyle, treni geciken veya iptal olan yolcuların bilet parasını geri alması zorlaşacak. Mevcut düzenlemeye göre, 60 dakikalık gecikmelerde bilet ücretinin yüzde 25’i, 120 dakikalık ve üzeri gecikmelerde ise bilet ücretinin yüzde 50’si yolcuya geri ödeniyordu. Haziranda yürürlüğe girecek değişiklikle, doğal afet ve benzeri olağanüstü durumlarda, yolcu hatası, acil durumlar veya üçüncü partilerin sabotajı nedeniyle yaşanan gecikmelerde bilet ücreti geri ödenmeyecek.

‘Corona-Warn-App’ uyku moduna alınacak: Salgın döneminde geliştirilen ve 48 milyonu aşkın kişi tarafından indirilen, temas takibi ve aşı sertifikası için kullanılan ‘Corona-Warn-App’, haziran ayı itibarıyla uyku moduna alınacak. Uygulama, aşı sertifikalarını görüntülemek için kullanılmaya devam edilebilecek. 

Galeria Kaufhof, çok sayıda şubesini kapatacak: Galeria Karstadt Kaufhof’un toplam 129 şubesinden 41’i, haziran sonuna kadar kapatılacak. Binlerce kişinin işini kaybetmesi bekleniyor. 

NRW’de yaz tatili başlıyor: Nordrhein-Westfalen eyaletinde okullar 22 Haziran itibarıyla yaz tatiline girecek. Almanya’nın diğer eyaletlerinde ise yaz tatili temmuz veya ağustos aylarında başlıyor. 

Geri Dön 27 Mayıs 2023 Cumartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN