Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da grev haftası başladı - 26 Şubat 2024 Oktan Erdikmen
Alman havalimanlarındaki otomatik kapıları Türk pasaportu da açıyor - Oktan Erdikmen
Meclisten geçti: Almanya'da esrar yasallaşıyor - Haftanın Yorumu 22. Bölüm Oktan Erdikmen
15 Mart 2023 Çarşamba

Grev dalgası: Havalimanları ve hastaneler kaynıyor!

Almanya’da grev dalgası sürüyor. Berlin-Brandenburg, Hamburg, Hannover ve Bremen havalimanlarındaki uyarı grevi nedeniyle yüzlerce uçuş iptal oldu. Sağlık sektöründe de ulusal bir uyarı grevi kapıda.

2022 yılını grevlerle geçiren Almanya’da, 2023 yılında da grev dalgası devam ediyor. Özellikle havalimanlarında yaklaşık bir yıldır sık sık gerçekleşen grevler nedeniyle on binlerce uçuş iptal oldu. Son olarak Berlin-Brandenburg, Hamburg, Hannover ve Bremen havalimanlarındaki uyarı grevi nedeniyle yüzlerce uçuş yapılamadı.

Berlin-Brandenburg Havalimanı’ndaki güvenlik görevlileri, hafta sonu ve tatil günlerinde ödenen ek ücretlerde artış yapılması talebinde bulunuyor. Uyarı grevi sebebiyle bu havalimanında 270 uçuş iptal oldu. İptallerden 27 bin yolcu etkilendi. Çalışanlar, Willy-Brandt Meydanı’nda toplanarak eylem yaptı. Burada konuşan sendika görevlisi, işverenlerle 2016 yılından bu yana hafta sonu ve tatil günlerindeki ek ücretlere artış yapılması için müzakerelerde bulunduklarını belirterek şöyle konuştu:

İşverenlerle bu konuda 2016’dan beri müzakere ediyoruz. Mevcut düzenleme de 2006’dan kalma. O dönemden beri bir çok şey oldu ve bu konuda uyarlama ihtiyacı duyuyoruz. Bugüne kadar işverenlerden ciddiye alınacak bir teklif yapılmadı.

Hamburg’da toplam 173, Hannover’de 76 ve Bremen’de 39 kalkış ve inişin iptal edildiği bildirildi. Kamu şirketlerinde çalışanlar için yüzde 10,5 veya en az 500 avro ücret artışı talep eden Ver.di Sendikası 27-29 Mart tarihlerinde yapılacak toplu sözleşme görüşmeleri öncesinde yapılan bu uyarı grevleriyle iş verenler üzerine baskıyı artırmayı hedefliyor.

Sağlık sektöründe ülke çapında uyarı grevi kapıda

Hastaneler de kaynıyor. Kamu çalışanları, ücretlerinin artırılması talebiyle iki günlük uyarı grevine başladı. Ver.di Sendikası'na bağlı kamu çalışanları, işverenlerle ücretlerinin artırılmasına yönelik toplu sözleşme görüşmelerinde anlaşmaya varılamaması nedeniyle Almanya’nın birçok eyaletinde iş bırakma eylemi gerçekleştirdi. İşverenler iki yıl için sadece yüzde 5’lik bir artış teklif ediyor. Ver.di Sendikası’ndan yapılan açıklamda “İşverenlerin kötü bir teklif sunmasından ötürü çalışanlar çok kızgın” denildi. Uyarı grevi bugün de devam edecek. 

Geri Dön 15 Mart 2023 Çarşamba Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN