Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da ev alanlara yeni destek - 22 Şubat 2024 Oktan Erdikmen
Alman havalimanlarındaki otomatik kapıları Türk pasaportu da açıyor - Oktan Erdikmen
Meclisten geçti: Almanya'da esrar yasallaşıyor - Haftanın Yorumu 22. Bölüm Oktan Erdikmen
03 Aralık 2022 Cumartesi

FDP, ‘GEZ vergisinin’ yarıya indirilmesini istedi

FDP Meclis Grubu, kamu yayıncılığı yapan ARD, ZDF ve Deutschlandradio için vatandaşların aylık 18,36 avro ödediği GEZ vergisinin yarıya indirilmesini talep etti.

Almanya’da kamu yayıncılığı yapan medya, vatandaşlardan alınan GEZ vergisiyle finanse ediliyor. Bu Türkiye’deki TRT payı gibi. Söz konusu ücret 2021 yılının ağustos ayında aylık 17,5 avrodan 18,36 avroya yükseltilmişti. FDP Meclis Grubu ise bu verginin yarıya indirilmesini talep etti.

Kuzey Ren-Vestfalya FDP Meclis Grubu Başkanı Henning Höne, yayın ücretinin 2027'ye kadar yarıya indirilmesi ve ARD ile ZDF'nin ülke çapında tek bir programda birleştirilmesini önerdi. FDP’li siyasetçi, Düsseldorf'ta yaptığı konuşmada, Almanya’da vatandaşların Avrupa'da diğer ülkelere göre açık ara farkla en yüksek katkı payını ödediğini söyledi.

Bununla birlikte Höne, kamu kanallarının yarışma veya eğlence programlarına değil; haber, eğitim ve kültür programlarına odaklanması gerektiğini de belirtti.

Söz konusu verginin ödenmesiyle ilgili bazı seçenekler de mevcut. Dileyen yarı yıllık veya yıllık ön ödeme yapmayı seçebiliyor. Vergi ödemesi de kişi başına değil, hane başına yapılıyor. Sosyal yardım alanlar, mesleki eğitim yapanlar, mesleki eğitim ödeneği veya BAföG alan öğrenciler vergiden muafiyet için başvurabiliyor.

Geri Dön 03 Aralık 2022 Cumartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN