Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Dünya çapında yazılım krizi: Büyük reset endişesi- 19 Temmuz 2024 Oktan Erdikmen
Gümrüklerde altın ve para sınırına dikkat! Oktan Erdikmen & Uğur Yiğitbaşı
Almanya'nın savaşa girme ihtimali var mı? - Haftanın Yorumu 37. Bölüm Oktan Erdikmen
12 Ekim 2023 Perşembe

Eyalet parlamentosuna 5 Türk kökenli üye seçildi

Almanya'nın Hessen ve Bavyera eyaletlerinde pazar günü gerçekleşen seçimlerde, toplam 5 Türk kökenli üye eyalet parlamentosuna seçildi.

Geçici sonuçlara göre, Hessen eyaletinde Sosyal Demokrat Parti (SPD) üyesi Turgut Yüksel, Hür Demokrat Parti (FDP) üyesi Yankı Pürsün; Bavyera'da Yeşiller'den Cemal Bozoğlu ile Gülseren Demirel ve SPD'den Arif Taşdelen eyalet parlamentosuna üye olarak seçildi.

Hessen eyaletinde seçim sonuçlarına göre Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) partisi yüzde 34,6 oy alarak birinci sırada yer aldı. CDU, 2018 seçimlerine göre oy oranını 7,6 puan artırmış oldu.

Bavyera eyaletinde ise CSU, oyların yüzde 37'sini alarak birinci parti oldu.

AfD oylarında ciddi artış

Aşırı sağcı Almanya için Alternatif Partisi (AfD), Hessen ve Bavyera'da büyük bir yükseliş yaşadı. AfD, Bavyera'da bir önceki seçime göre oy oranını 4,4 puan artırarak yüzde 14,6 ile üçüncü sırada yer aldı. Hessen'de ise AfD, oy oranını 5,3 puan artırarak yüzde 18,4 ile ikinci sırada yer aldı.

Bavyera eyaletindeki seçim sonuçlarına göre CSU yüzde 37, SPD yüzde 8,4, Yeşiller yüzde 14,4, AfD yüzde 14,6, FW ise yüzde 15,8 oy aldı. Hessen eyaletinde CDU yüzde 34,6, SPD yüzde 15,1, Yeşiller yüzde 14,8, AfD yüzde 18,4, ve Hür Demokrat Parti yüzde 5 oy aldı.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz'un partisi olan SPD, beş yıl önceki seçimlere göre; Hessen'de 3,8, Bavyera'da ise 1,2 puan kaybetti.

Sol Parti ise her iki eyalet parlamentosuna girmeyi başaramadı.

Geri Dön 12 Ekim 2023 Perşembe Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN