Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da grev haftası başladı - 26 Şubat 2024 Oktan Erdikmen
Alman havalimanlarındaki otomatik kapıları Türk pasaportu da açıyor - Oktan Erdikmen
Meclisten geçti: Almanya'da esrar yasallaşıyor - Haftanın Yorumu 22. Bölüm Oktan Erdikmen
15 Kasım 2023 Çarşamba

Eski ehliyeti olanlar acele etsin

Almanya'da, AB uyumlu ehliyetlere geçiş için tanınan süre, bazı yaş grupları için doluyor. Tarihin geçmesi hâlinde, eski ehliyetle trafiğe çıkanlara 10 avro ceza kesilecek.

Avrupa Birliği (AB) tarafından tek tip bir standarda getirmek amacıyla hayata geçirilen banka kartı formatındaki AB ile uyumlu ehliyetlere dönüşüm için tanınan süre bazı yaş grupları için doluyor.

AB ehliyet dönüşümü kapsamında ehliyetlerini 19 Ocak 2013 tarihinden önce alan herkes ehliyetlerini AB ile uyumlu ehliyetlere çevirmek zorunda. Yeni ehliyetler ek güvenlik özelliklerine ve sahteciliği daha zor hâle getiren bir tasarıma sahip. Ancak yığılma olmaması ve herkesin yeni belge için aynı anda ehliyet bürosuna başvurmasını önlemek için yaş gruplarına göre süre sınırlamaları getirilmişti. Buna göre 1965-1970 yılları arasında doğanlar için son tarih 19 Ocak 2024. 1971 veya sonrasında doğanlar için ise son tarih 19 Ocak 2025.

Ehliyetiniz kart şeklinde bile olsa değiştirmek zorundasınız

Kart şeklindeki ehliyetler, Almanya’da 1999’dan bu yana kullanılıyor. Ancak 2013’ten önce verilen kartlar, henüz AB ile uyumlu değil ve son kullanma tarihleri yok. Bu nedenle bir sürücünün kullandığı kart şeklinde ehliyet olsa bile, bunu da 19 Ocak 2025 tarihine kadar değiştirmek zorunda.

Geçerlilik süresi 15 yıl

19 Ocak 2013’ten sonra verilen AB kartı ehliyetinin geçerlilik süresi de 15 yılla sınırlandırıldı. Bu süreden sonra uzatma ya da değişim gerekiyor.

Eyaletten eyalete göre değişen ehliyet değişim ücretleri ortalama 25 avro. Son tarihin kaçırılması hâlinde, eski ehliyeti ile trafiğe çıkan herkes 10 avro para cezası ile karşı karşıya kalacak.

Geri Dön 15 Kasım 2023 Çarşamba Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN