Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Türkiye'ye telefon götürmede yeni karar - 24 Mayıs 2024 Oktan Erdikmen
"30 yıl böyle yaşayacaklarını düşünseler burada kalamazlardı" - Şerif Issı
Almanya'da döner 4,99€ olsun tartışması - Haftanın Yorumu 31. Bölüm Oktan Erdikmen
03 Nisan 2024 Çarşamba

Enflasyon son 3 yılın en düşük seviyesinde

Almanya'da enflasyon, mart ayında yüzde 2,2 belirlenerek son 3 yılın en düşük seviyesine geriledi.

Almanya'da mart ayı enflasyon oranı, düşen enerji fiyatlarının hafifletici etkisiyle yüzde 2,2 olarak belirlendi. Alman Federal İstatistik Dairesi'nin yayınladığı öncü verilere göre, Avrupa'nın lokomotif ekonomisi Almanya'da tüketici fiyatlarındaki yıllık artış, enerji fiyatlarındaki yüzde 2,7'lik düşüşün etkisiyle yavaşladı. Aynı dönemde gıda fiyatları da yüzde 0,7 oranında geriledi. Buna karşın, ekonomi genelinde hizmet fiyatları yüzde 3,7 artarken, mal fiyatları ise yalnızca yüzde 1 oranında yükseldi.

"Enflasyon yazın yüzde 2'nin altına düşebilir"

Alman Ekonomi Araştırma Enstitüsü (Ifo), mart ayında Almanya'daki şirketlerin yüzde 14,3'ünün gelecek üç ay içinde fiyatlarını artırmayı planladığını açıkladı. Bu oran şubat ayında yüzde 15 iken, mart ayında Mart 2021'den bu yana en düşük seviyeye düşerek enflasyon beklentilerinin azaldığına işaret etti.

Ifo’nun Araştırma ve Ekonomik Tahmin Müdürü Timo Wollmershauser, enflasyonun düşüş eğiliminde olduğunu ve yaz aylarında yüzde 2'nin de altına düşmesinin beklendiğini belirtti. Bu gelişme, Almanya’da faiz oranlarının düşürülmesi umutlarını artırdı.

Bununla birlikte, Avrupa Merkez Bankası'nın (EZB) Tüketici Beklentileri Anketi sonuçlarına göre, Avro Bölgesi tüketicilerinin kısa vadeli enflasyon beklentileri son iki yılın en düşük seviyesine indi. Avro Bölgesi'nde yıllık enflasyon şubat ayında yüzde 2,6'ya geriledi. EZB'nin orta vadede yüzde 2'lik enflasyon hedefine yaklaşıldığı ve bu durumun, EZB'nin faiz politikaları üzerinde etkili olabileceği belirtiliyor. EZB, faiz oranlarına dair kararlarını 11 Nisan ve 6 Haziran tarihlerinde yapacağı toplantılarda belirleyecek.

Geri Dön 03 Nisan 2024 Çarşamba Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN