Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Türkiye'ye telefon götürmede yeni karar - 24 Mayıs 2024 Oktan Erdikmen
"30 yıl böyle yaşayacaklarını düşünseler burada kalamazlardı" - Şerif Issı
Almanya'da döner 4,99€ olsun tartışması - Haftanın Yorumu 31. Bölüm Oktan Erdikmen
13 Mart 2024 Çarşamba

Enflasyon düşmeye devam ediyor

Almanya'da şubat ayında, enerji fiyatlarındaki düşüş sayesinde enflasyonun azalmaya devam ettiği gözlendi.

Federal İstatistik Dairesi (Destatis) tarafından yapılan açıklamaya göre, ocak ayındaki yıllık enflasyon oranı yüzde 2,9 iken, şubat ayında yüzde 2,5'e düştü. Bu düşüş, Haziran 2021'den bu yana kaydedilen en düşük seviye olarak kayıtlara geçti; o dönemde yıllık enflasyon yüzde 2,4 idi.

Aylık bazda ise enflasyon yüzde 0,4 artış gösterdi. AB uyumlu Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) de şubat ayında aylık bazda yüzde 0,6 ve yıllık bazda yüzde 2,7 yükseldi. Şubat ayında gıda fiyatlarında yıllık yüzde 0,9'lık bir artış yaşanırken, enerji fiyatları yüzde 2,4 düştü.

Enerji fiyatları hariç tutulduğunda, yıllık enflasyon yüzde 3,1 olarak hesaplandı. Destatis Başkanı Ruth Brand, enerji ürünlerinin fiyatlarının gevşemeye devam ettiğini ve gıda fiyatlarındaki artışın belirgin bir şekilde yavaşladığını belirtti.

Almanya'nın önde gelen düşünce kuruluşlarından Ekonomi Araştırma Enstitüsü, 2023'te ortalama yüzde 2,3 ve 2025'te yüzde 1,6 olacak şekilde enflasyonun düşmesini bekliyor.

Geri Dön 13 Mart 2024 Çarşamba Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN