Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da silahlı saldırı: 4 ölü - 1 Mart 2024 Oktan Erdikmen
Alman havalimanlarındaki otomatik kapıları Türk pasaportu da açıyor - Oktan Erdikmen
Meclisten geçti: Almanya'da esrar yasallaşıyor - Haftanın Yorumu 22. Bölüm Oktan Erdikmen
01 Ekim 2022 Cumartesi

Ekim ayında neler değişecek?

Almanya 1 Ekim'e pek çok değişiklikle giriyor. Bunlar arasında asgari ücret artışı, doğalgazda KDV indirimi, enfeksiyondan korunma yasası gibi maddeler bulunuyor.

Ekim ayında neler değişecek?

Ekim ayıyla birlikte Almanya’da birçok değişilik yürürlüğe girecek. Bunların arasında asgari ücret artışı, doğalgazda KDV indirimi, enfeksiyondan korunma yasası gibi maddeler bulunuyor. Öte yandan, bugün yürürlüğe girmesi planlanan tartışmalı doğalgaz katkı payı ise iptal edildi. Önceki gün Federal Ekonomi Bakanı Robert Habeck artık buna artık gerek olmadığı ve doğalgaz katkı payının (Gasumlage) derhal geri çekileceğini de duyurdu.

İşte ekim ayı değişiklikleri

Asgari ücret artacak: Asgari ücret, 1 Ekim itibarıyla saatlik brüt 10.45 avrodan 12 avroya yükselecek. Minijob işlerde vergiden muaf kazanç sınırı da 450 avrodan 520 avroya çıkacak. 

Doğalgazda KDV indirimi: Federal Meclis bugün onayladı. 1 Ekim'den itibaren doğalgaz için KDV yüzde 19’dan yüzde 7’ye düşürülecek ve planlara göre 31 Mart 2024’e kadar yüzde 7’de kalacak. 

Yeni Enfeksiyondan Koruma Yasası: 1 Ekim itibarıyla korona kısıtlamalarında bazı değişiklikler olacak. (Yeni değişiklikler başlangıçta 7 Nisan 2023’e kadar yürürlükte olacak) Yeni düzenlemeye göre, toplu taşımada maske mecburiyeti ülke genelinde devam edecek. Otobüslerde trenlerde, tramvaylarda FFP 2 maske takılacak. 6-14 yaş arasındaki çocuklar cerrahi maske takabilir. Hastanelerde, bakım evlerinde, muayenehanelerde aynı şekilde maske takılacak. Uçaklarda ise maske mecburiyeti kalkacak. Geri kalan tüm yetkiler eyaletlere devrediliyor. Vakalar artarsa, eyalet hükümetleri kapalı alanlarda hatta açık alanlarda maske mecburiyeti, kişi sayısı sınırlaması uygulayabilecek. Kültür ve spor etkinliklerinde, restoranlarda, son 3 ayda aşılanmış iyileşmiş veya test yaptırmış olanlar maske takmayabilir. Okullarda da 5. sınıftan itibaren maske mecburiyeti getirilebilir. Ayrıca, 1 Ekim’den itibaren, 2 doz aşılanmış kişiler tamamen aşılı sayılmayacak. Tamamen aşılı sayılmak için 3. doz aşı yaptırmış olmak gerekecek. 

Emlak vergisi beyanı için süre bitiyor: Emlak sahiplerinin, 31 Ekim’e kadar vergi beyanını tamamlamış olması gerekiyor. Süre 1 Temmuz’da başlamıştı, ancak henüz vergi mükelleflerinin yalnızca yüzde 18’inin vergi beyanı yaptığı bildirildi. Birçok politikacı, sürenin uzatılmasını talep ediyor. 

Yazılı ehliyet sınavında yeni sorular: Ehliyet sınavının teorik bölümünde, 1 Ekim’den itibaren 52 soru yeni eklenecek veya değiştirilecek.

3 Ekim (Doğu ve Batı Almanya’nın birleştiği gün) ‘Alman Birliği Günü’ Almanya genelinde resmi tatil ve her yer kapalı. Markete gidecek olanların cumartesi günü bunu da dikkate almasında fayda var.

Geri Dön 01 Ekim 2022 Cumartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN