Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da yeni varyant ve sivrisinek salgını - 16 Temmuz 2024 Oktan Erdikmen
ALMANYA'DA YENİ VATANDAŞLIK YASASI - Dr. Martin Manzel
Almanya'nın savaşa girme ihtimali var mı? - Haftanın Yorumu 37. Bölüm Oktan Erdikmen
17 Ocak 2024 Çarşamba

Demiryolu grevi, günlük 10 milyon avrodan fazlaya mâl oldu

Almanya'da demiryolu grevi, finansal olarak günlük 10 milyon avrodan fazlaya mâl oldu. Grev günü başına 1.500'e kadar yük treni iptal edildi.

Alman Ekonomi Enstitüsü Ulaştırma ve Altyapı Uzmanı Thomas Puls, grevin günlük zararının çift haneli milyonlarla ifade edilebileceğini belirtti. Şirketlerin önceki grev deneyimlerinden ders alarak acil durum planları oluşturduğunu ifade etti. Commerzbank AG Baş Ekonomisti Jörg Krämer ise demiryolu grevinin toplam ekonomik zararı düşük olduğunu, günlük ekonomik üretimin sadece yüzde 1,5'ini oluşturduğunu belirtti.

Trenlerin durması, trafiğe özel araçla çıkan kişi sayısını artırdı, ancak demiryolu grevi ve çiftçi protestolarının eş zamanlı olması nedeniyle kara yollarında da aksaklıklar yaşandı. ADAC Sözcüsü, grev süresince Almanya genelinde 950 trafik raporu aldıklarını ve bunların 570'inin trafik tıkanıklıklarından kaynaklandığını paylaştı.

Grev döneminde araç kiralama şirketlerinin kârlı çıktığı, Check24 verilerine göre, ülke genelinde bir önceki yılın aynı dönemine göre araç kiralamalarının 6 kat arttığı belirtildi.

Ne olmuştu?

Alman Makinistler Sendikası (GDL), Alman Demiryolları (Deutsche Bahn) ile yapılan toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından trenlerde 2 günlük uyarı grevine gitmişti.

Sendika ne istiyor, şirket ne teklif ediyor?

GDL, başta makinistler olmak üzere DB çalışanlarının maaşlarına aylık 555 avro zam ve enflasyonla mücadele için tek seferlik 3 bin avroya kadar ödeme talep etti. Aynı zamanda, ücretlerde hiçbir kesinti olmadan haftalık çalışma saatlerinin 38 saatten 35’e indirilmesi istendi.

DB ise bu talepleri reddetti. Şirket, bunun yerine, işçilere yüzde 11 zam ve 2 bin 850 avroya kadar enflasyon telafi ikramiyesi teklif etti.

Geri Dön 17 Ocak 2024 Çarşamba Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN