Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'ya kavurucu sıcaklar geliyor - 17 Temmuz 2024 Oktan Erdikmen
ALMANYA'DA YENİ VATANDAŞLIK YASASI - Dr. Martin Manzel
Almanya'nın savaşa girme ihtimali var mı? - Haftanın Yorumu 37. Bölüm Oktan Erdikmen
09 Ocak 2024 Salı

CSU’dan ‘göçmen karşıtı’ erken seçim programı

Almanya'da muhalefet partisi CSU, erken seçim çağrısı yaptığı programında göçmen karşıtı maddeler bulunduğu gerekçesiyle eleştirilere maruz kaldı.

Almanya'da Birlik Partileri'nden (CDU/CSU) oluşan muhalefet, mevcut hükûmetin yanlış politikalarıyla ülkeyi çıkmaza sürüklediğini söyledi. CSU, erken seçime gidilmesi çağrılarını yinelerken, iktidara geldiklerinde 'hangi ideolojik projeleri tersine çevireceğini' açıkladı.

CSU Genel Başkanı ve Bavyera Başbakanı Markus Söder, "Şansölye değişikliğinin tek başına bir sonuç getirmeyeceğine ve yeni seçimlerin doğru yol olacağına inanıyoruz" dedi. Söder, Almanya'yı yeniden düzlüğe çıkarmanın yolunun sadece erken seçim olduğunu öne sürdü.

CSU'nun seçim programında dikkat çeken maddelerden bazıları şöyle:

  • Vatandaşlık Parası (Bürgergeld) uygulamasına son verilerek yeniden sosyal yardıma (Sozialhilfe) dönülmeli.
  • Temel çocuk güvenliğine (Kindergrundsicherung) yönelik 5 bin idari pozisyonu geri çekilmeli.
  • Sığınma başvurusunda bulunanlara para yerine günlük ihtiyaçlarını karşılamaları için ‘Prepaid’ kart (ön ödemeli) verilmeli.
  • Zorunlu askerlik (Wehrpflicht) uygulaması en erken beş yıl içinde de olsa hayata geçirilmeli.
  • Ekonomi Bakanı Habeck'in “Isınma Yasası” iptal edilmeli.
  • Çiftçilere akaryakıt desteği sürdürülmeli.
  • Nükleer santrallar yeniden devreye sokulmalı.
  • Esrarın yasallaştırılmasına izin verilmemeli.
  • Alman vatandaşlığına geçiş kolaylaştırılmamalı.
  • Yahudi düşmanlığına yönelik cezalar artırılmalı. Yahudi düşmanlarının Alman vatandaşı olmalarına izin verilmemeli. Çifte vatandaşlıkları olan Yahudi düşmanlarının Alman pasaportlarına el konulmalı. Yahudi karşıtı bir suçtan hüküm giymiş göçmenlerin Almanya'daki koruma statülerini kaybetmeli.

CSU'nun programına tepkiler

CSU'nun seçim programında yer alan maddelerden bazıları, göçmen karşıtı olarak yorumlandı. Örneğin, "Sığınma başvurusunda bulunanlara para yerine günlük ihtiyaçlarını karşılamaları için ‘Prepaid’ kart (ön ödemeli) verilmeli" maddesi, sığınmacıların Almanya'da kalmasının zorlaştırılması olarak değerlendirildi.

CSU'nun erken seçim çağrıları, Almanya'da siyasi tartışmaları da alevlendirdi. Hükûmet ortaklarından SPD ve Yeşiller, CSU'nun programını eleştirdi. SPD Genel Başkanı Saskia Esken, "CSU'nun programı, Almanya'yı geriye götürecek bir program" dedi. Yeşiller Eş Başkanı Ricarda Lang ise "CSU, Almanya'yı 19'uncu yüzyıla geri götürmeye çalışıyor" dedi.

Geri Dön 09 Ocak 2024 Salı Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN