Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da sel alarmı: Durum ciddi - 16 Mayıs 2024 Oktan Erdikmen
"30 yıl böyle yaşayacaklarını düşünseler burada kalamazlardı" - Şerif Issı
Almanya'da döner 4,99€ olsun tartışması - Haftanın Yorumu 31. Bölüm Oktan Erdikmen
04 Mart 2024 Pazartesi

Cinsel hastalıklarda korkutan artış

Almanya'da, Robert Koch Enstitüsü (RKI) cinsel yolla bulaşan frengi hastalığında ciddi bir artış görüldüğünü bildirdi.

Özellikle Hessen eyaleti, bu hastalıkta en yüksek vaka sayısına sahip bölgeler arasında yer alıyor. Frengi vakalarının yayılmasında, değişen partnerlerle anonim seksi kolaylaştıran flört uygulamalarının ve özellikle erkekler arasında cinsel partner değiştirme sıklığının etkili olduğu belirtiliyor. Hessen'de geçen yıl 676 frengi vakası bildirildi, bu sayı 2001 yılına göre neredeyse üç kat artış gösterdi ve kişi başına düşen vaka sayısı ilk kez 10'un üzerine çıktı.

Frengi enfeksiyonlarının büyük bir çoğunluğu erkekler arası seks sırasında bulaşıyor. Pratisyen hekim Pirkko Weise, özellikle eşcinsel hastaların frengi belirtileriyle başvurduğunu, 2023 yılında Hessen'deki vakaların en az üçte ikisinin bu yolla bulaştığını ifade ediyor. HIV tedavisindeki ilerlemeler ve korunma yöntemleri olarak kullanılan PrEP gibi ilaçlar nedeniyle daha az prezervatif kullanıldığı düşünülüyor. 

Alman Cinsel Sağlığı Geliştirme Derneği'nden dermatolog Profesör Helmut Schöfer, özellikle Ren-Main bölgesi ve Frankfurt çevresindeki yeni enfeksiyon sayısının Almanya'daki en yüksek olduğunu belirtiyor.

Frengi nedir?

Frengi, erken teşhis ve tedavi edildiğinde kolayca iyileştirilebilen, tedavi edilmezse organlarda hasara yol açabilen bakteriyel bir hastalık. Federal Sağlık Eğitimi Merkezi, sık partner değiştiren erkeklerin düzenli olarak test yaptırmalarını tavsiye ediyor. Frengi, korunmasız cinsel ilişki ve prezervatifsiz seks oyuncaklarının paylaşılması yoluyla bulaşır ve özel testlerle tespit edilebilir.

Geri Dön 04 Mart 2024 Pazartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN