Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Türkiye'ye telefon götürmede yeni karar - 24 Mayıs 2024 Oktan Erdikmen
"30 yıl böyle yaşayacaklarını düşünseler burada kalamazlardı" - Şerif Issı
Almanya'da döner 4,99€ olsun tartışması - Haftanın Yorumu 31. Bölüm Oktan Erdikmen
16 Mart 2024 Cumartesi

Binlerce restoran kapanabilir

Almanya'da koronavirüs salgınıyla darbe alan gastronomi sektöründe yaşanan iflas dalgası, KDV'nin yeniden yüzde 19'a çıkarılmasıyla daha tehlikeli bir noktaya geldi.

Almanya'da koronavirüs salgını ve yükselen enflasyonun etkisiyle binlerce restoran işletmesi iflas etti. 2023, 14 bin işletmenin kapanışıyla gastronomi sektörü için rekor bir yıl olarak kaydedildi. Creditreform'un raporuna göre, 2020'den itibaren toplamda yaklaşık 48 bin restoran kapandı ve 6 bin 100'den fazlası iflas başvurusu yaptı. Sektörün durumunun daha da kötüleşeceği öngörülüyor.

Creditreform Ekonomik Araştırmalar Başkanı Patrik-Ludwig Hantzsch, korona kapanmaları sırasında sağlanan hükûmet yardımlarının birçok işletmenin ayakta kalmasını sağladığını, ancak bu desteklerin sona ermesiyle iflasların gecikmeli olarak yaşandığını belirtti. Hantzsch, son yıllarda peş peşe yaşanan krizlerde gastronomi sektörünün en büyük kaybedenler arasında olduğunu ifade etti. 

Araştırma, iflas oranının bir önceki yıla göre yüzde 27 arttığını ve iflas eden işletmelerin yüzde 88'inin on kişiye kadar çalışanı olan küçük şirketler, yüzde 49'unun ise beş yaşında veya daha genç olduğunu gösterdi. 

Gastronomi sektöründe KDV oranı 2020 ortasında geçici olarak yüzde 19'dan yüzde 7'ye indirilmiş, ancak bu uygulama 31 Aralık'ta sona ererek 1 Ocak'tan itibaren KDV oranı yeniden yüzde 19 olarak uygulanmaya başladı.

Geri Dön 16 Mart 2024 Cumartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN