Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da ev alanlara yeni destek - 22 Şubat 2024 Oktan Erdikmen
Alman havalimanlarındaki otomatik kapıları Türk pasaportu da açıyor - Oktan Erdikmen
Meclisten geçti: Almanya'da esrar yasallaşıyor - Haftanın Yorumu 22. Bölüm Oktan Erdikmen
13 Şubat 2023 Pazartesi

Berlin’de zafer Hristiyan Demokratların

Berlin’de yenilenen eyalet meclisi seçimlerinin sandık çıkış anketlerine göre Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) yüzde 27,5 oy ile birinci oldu.

Almanya saati ile 18.00’de sona eren oy kullanma işlemi sonrası ARD sandık çıkış anketlerini paylaştı. Buna göre CDU, 2021’deki seçimlere nazaran oyunu tam 9,5 puan artırdı ve yüzde 27,5 ile birinci parti oldu. CDU eyalette son 20 yılın en yüksek oyunu aldı.

Sosyal Demokrat Parti (SPD) ise 1,5 yıl önceki seçimlere oranla 3 puan kaybetti ve yüzde 18,4’te kaldı. Yeşiller de 0,5 puan kaybetti ve SPD ile aynı oy oranına, yani yüzde 18,4’e sahip oldu. Oyları 2021'deki seçimlere göre 1,5 puan gerileyen Sol Parti, yüzde 12,6 ile bu partileri takip etti. Böylelikle Berlin eyaletinde hükümette bulunan SPD, Yeşiller ve Sol Parti koalisyonunun oyları toplamda 5 puan düştü.

Aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) partisi oylarını yüzde 1,1 artırarak yüzde 9,1 oy aldı. Liberal görüşlü Hür Demokratlar (FDP) ise yüzde 4,5 aldı ve baraj altında kaldı.

Bu sonuçlarla CDU Berlin Eyaleti Teşkilatı Başkanı Kai Wegner'in hükümeti kurması ihtimali ağırlık kazandı.

Geri Dön 13 Şubat 2023 Pazartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN