Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da iyi haber: Enflasyon ve faizler düşüyor - 8 Aralık 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'ya giriş çıkışta altın ve para getirmek - Av. Muhammed Altunkaya ve Oktan Erdikmen
Almanya'da maaşlar artacak - Haftanın Yorumu 10. Bölüm - Oktan Erdikmen
13 Eylül 2023 Çarşamba

Berlin'de seçme yaşı 16'ya iniyor

Berlin Senatosu, oy verme yaşının 18'den 16'ya düşürülmesini öngören yasa tasarısını dün oybirliği ile kabul etti. 

Berlin'de koalisyon, oy kullanma yaşını hızla 16'ya indirmek için ilk adımı attı. Bu tasarının yasalaşması için Temsilciler Meclisi'nde görüşülüp onaylanması gerekiyor.

İçişleri Senatörü Iris Spranger (SPD), Senato toplantısının ardından yaptığı açıklamada, "Bu durum gençlere ortak karar alma konusunda daha büyük bir hak veriyor; bu nedenle Berlin’de siyasete aktif olarak katılabilir ve Berlinliler olarak kendi geleceklerini şekillendirmeye yardımcı olabilirler" dedi.

Eğer bu tasarı yasalaşırsa, 2026 yılında yapılacak olan eyalet seçimlerine kadar 16 ila 18 yaş arasındaki yaklaşık 50 bin Berlinli genç, oy kullanma hakkına sahip olacak. Bu yaş grubu, Berlin'deki toplam seçmenin yaklaşık yüzde 2'sini temsil ediyor. Bu değişiklikle birlikte 16 yaş ve üzeri bireyler, referandumlarda oy kullanma ve imzalama hakkına da sahip olacak.

CDU ve SPD, koalisyon anlaşmalarında Temsilciler Meclisi'nde oy kullanma yaşının düşürülmesini öngörmüşlerdi. Eyalet anayasasını değiştirmek için gerekli olan üçte iki çoğunluğun sağlanacağına kesin gözüyle bakılıyor, çünkü CDU ve SPD'nin yanı sıra muhalefet partileri Yeşiller ve Sol Parti de bu tasarıyı destekliyor.

Yeşiller Meclis Grubu Gençlik Politikası Sözcüsü Klara Schedlich, "Bugün Senato'nun kararı bir halkla ilişkiler gösterisi. Oy verme yaşının nihayet 16 olması gerekiyor. Gençler artık bahanelerden anlamıyorlar" şeklinde konuştu.

Geri Dön 13 Eylül 2023 Çarşamba Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN