Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da yeni grev dalgası başladı - 4 Mart 2024 Oktan Erdikmen
Alman havalimanlarındaki otomatik kapıları Türk pasaportu da açıyor - Oktan Erdikmen
Skandal: Ruslar Alman ordusunu dinlemiş - Haftanın Yorumu 23. Bölüm Oktan Erdikmen
05 Ağustos 2023 Cumartesi

Berlin, seçme yaşını 16’ya düşürmeye hazırlanıyor

Berlin, eyalet seçimlerinde seçme yaşını 18'den 16'ya indirmeyi planlıyor. CDU, SPD, Yeşiller Partisi ve Sol Parti öneriyi destekliyor.

Almanya'da hükûmette bulunan Sosyal Demokrat Parti (SPD), Yeşiller ve Hür Demokrat Parti (FDP) koalisyonu, Federal Meclis seçimleri için oy kullanma yaşını 16'ya indirmek istiyor. Alman Çocukları Koruma Birliği ve Alman Çocuk Fonu ise seçme yaşının 14'e düşürülmesini talep ediyor.

Federal düzeyde Hristiyan Birlik (CDU/CSU) partileri ve sağ popülist AfD ise seçme yaşının düşürülmesine karşı çıkıyor. Ancak bazı eyaletlerde (örneğin Berlin) 16 ve 17 yaşındakilerin bazı seçimlerde oy kullanma hakkı zaten bulunuyor.

SPD'li Raed Saleh, Berlin eyaletinde yaz tatilinden sonra (Eylül ayında) eyalet seçimlerinde seçme yaşının 18'den 16'ya düşürülmesinin planlandığını açıkladı. Koalisyondaki CDU ve SPD'nin yanı sıra Yeşiller ve Sol Parti, 2026 Eyalet Parlamentosu seçimlerinde seçme yaşının 16'ya düşürülmesini destekliyor.

Ancak yapılan bir ankete göre, Almanların yüzde 62'si seçme yaşının 16'ya düşürülmesine karşı çıkıyor. Avrupa'da sadece Malta, Yunanistan ve Avusturya'da 16 ya da 17 yaşındaki gençler, genel seçimlerde oy kullanma hakkına sahip.

Geri Dön 05 Ağustos 2023 Cumartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN