Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

EURO 2024 başladı: Almanya'da kırmızı alarm - 14 Haziran 2024 Oktan Erdikmen
Almanya sabırlı olmayı öğretti: 100'den fazla işe başvurdum, yılmadım - Yeni Gelenler: Burak Nemutlu
İlkay ve Emre gol atsın diye dua ediyoruz - Haftanın Yorumu 35. Bölüm Oktan Erdikmen
03 Mayıs 2024 Cuma

Baby-boom yerine baby-alarm

Almanya'da doğum oranları ciddi biçimde düştü. İkinci Dünya Savaşı sonrası yaşanan doğum patlamasının (baby-boom) tam tersi biçimde, bu kez 'baby-alarm' yaşanıyor.

Almanya'da 2023 yılı sonunda nüfus yaklaşık 84,7 milyon kişiye ulaştı, bu, 2022 sonuna göre 300 bin kişilik bir artışı temsil ediyor. Bu artış, özellikle Ukrayna'dan gelen göç nedeniyle bir önceki yılda 1,1 milyon kişilik bir nüfus artışı yaşanmasının ardından gerçekleşti.

Federal İstatistik Dairesi'nin (Destatis) verilerine göre, 2023'te doğum ve ölüm dengesi negatif; yani ölenlerin sayısı doğanlardan daha fazla. Geçen yıl doğan bebek sayısı, bir önceki yıla göre yüzde 6,2 düşüşle 693 bine geriledi ve bu, 2013'ten bu yana Almanya'da kaydedilen en düşük doğum oranı oldu. Özellikle Doğu Almanya'da doğumlar, bir önceki yıla göre yüzde 9,2 azaldı.

Emeklilik maaşı uyarısı

Uzmanlar, düşük doğum oranlarının emeklilik maaşlarının finansmanı üzerinde oluşturacağı baskı konusunda uyarıda bulunuyor. Bu durum, toplumun yaşlanması ve emekli maaşlarını ödeyebilecek yeterli sayıda gencin olmaması nedeniyle gelecekte emeklilik maaşlarının finanse edilemeyeceği anlamına geliyor.

Diğer yandan, 2023 yılında üçüncü çocuk doğum oranı yüzde 18,7 ile 2009'dan bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. Üçüncü çocuğu olan anneler arasında yabancı annelerin oranı yüzde 26,4 iken, Alman vatandaşı olan annelerde bu oran yüzde 15,8 olarak kaydedildi.

Evlilik oranında ciddi düşüş

Almanya'da evlilik oranlarında da ciddi bir düşüş yaşandı. 2022 yılında yaklaşık 391 bin çift evlenirken, bu sayı 2023'te yüzde 7,6 düşüşle 361 bine geriledi. Bu, 1950'den bu yana kaydedilen en düşük evlilik sayısıdır. Evliliklerin büyük çoğunluğu, 351 bin 800'ü, bir erkek ile bir kadın arasında gerçekleşirken, aynı cinsiyetten kişiler arasında 9 bin 200 evlilik kaydedildi.

Geri Dön 03 Mayıs 2024 Cuma Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN