Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

EURO 2024 başladı: Almanya'da kırmızı alarm - 14 Haziran 2024 Oktan Erdikmen
Almanya sabırlı olmayı öğretti: 100'den fazla işe başvurdum, yılmadım - Yeni Gelenler: Burak Nemutlu
İlkay ve Emre gol atsın diye dua ediyoruz - Haftanın Yorumu 35. Bölüm Oktan Erdikmen
26 Nisan 2024 Cuma

Avrupa Adalet Divanı 'Türklere vatandaşlık' davasında karar verdi

Avrupa Adalet Divanı, Türk vatandaşlığına geçince Alman vatandaşlığını kaybedenlerle ilgili kararını verdi. AB üyesi olmayan bir ülkenin vatandaşlığına geçiş sonrası Alman vatandaşlığının kaybının, AB hukukuna uygun olduğuna hükmedildi.

Avrupa Adalet Divanı 'Türklere vatandaşlık' davasında karar verdi

Avrupa Adalet Divanı, Almanya'da yaşayan beş Türk vatandaşının açtığı dava hakkında kararını verdi. Bu karar, bir kişinin AB üyesi olmayan bir ülkenin vatandaşlığına geçmesi durumunda Alman vatandaşlığını kaybedebileceğini ve bu durumun Alman yasaları ile AB hukukuna uygun olduğunu belirtiyor.

Davanın arkaplanı

1999 yılında Türkiye'den Almanya'ya göç eden ve Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinde yaşayan bu beş kişi, Alman vatandaşlığına geçmiş ve Türk vatandaşlığından çıkmışlardı. Daha sonra tekrar Türk vatandaşlığına başvuran bu kişiler, Alman vatandaşlıklarını otomatik olarak kaybetmişlerdi. Bu durum üzerine Alman mahkemelerine başvuran davacılar aynı zamanda; Alman vatandaşlığını kaybetmelerinin yanı sıra, AB vatandaşlık haklarından olan serbest dolaşım ve ikâmet haklarını da kaybettikleri için Avrupa Adalet Divanı'na başvurmuşlardı.

Adalet Divanı: Karar AB hukukuna uygun

Avrupa Adalet Divanı, Alman yasalarının AB hukukuyla uyumlu olduğuna ve bir AB üyesi olmayan ülkenin vatandaşlığına geçilmesi durumunda Alman vatandaşlığının kaybedilebileceğine hükmetti. Divan, üye devletlerin vatandaşlık koşullarını kendilerinin belirleyebileceğini ve bir devletin vatandaşlarıyla arasındaki özel bağlılık ve sadakat ilişkisini koruma hakkının meşru olduğunu vurguladı.

Almanya'daki yeni vatandaşlık yasası

Bu karara rağmen, Almanya'da çifte vatandaşlıkla ilgili yasal düzenlemelerde değişiklik yapılması planlanıyor. Haziran ayı sonunda yürürlüğe girecek yeni vatandaşlık yasası ile Alman vatandaşları, başka bir ülkenin vatandaşlığına geçmek istediklerinde Alman makamlarından izin almak zorunda kalmayacak ve Alman vatandaşlığını kaybetmeyecekler. Ayrıca, Alman vatandaşlığına geçmek isteyen bir Türk vatandaşı da Türk vatandaşlığından çıkmak zorunda kalmayacak. Bu yeni düzenleme, Almanya'da çifte vatandaşlığa daha geniş imkânlar sunacak.

Çifte vatandaşlık için gereken koşullar

Bu düzenlemeyle Alman vatandaşlığına geçiş süreci kolaylaşırken, Alman vatandaşlığına geçmek için gerekli yasal ikâmet süresi de 8 yıldan 5 yıla indiriliyor. Belirli koşullar altında bu süre daha da kısalabilir ve 3 yıla kadar düşürülebilir. Özellikle, 'opsiyon modeli' adı verilen ve gençleri 23 yaşına kadar ebeveynlerinin vatandaşlığı ile Alman vatandaşlığı arasında bir seçim yapmaya zorlayan uygulama tamamen kaldırılarak; Almanya'da doğan çocuklar, ebeveynlerinden birinin en az 5 yıl yasal olarak ülkede ikâmet etmiş olması hâlinde, Alman vatandaşlığını otomatik olarak alabilecek. Alman vatandaşlığına geçmek isteyenlerin ayrıca, kendileri ve bakmakla yükümlü oldukları kişilerin geçimini sosyal yardım almadan sağlayabilmesi gerekecek.

Geri Dön 26 Nisan 2024 Cuma Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN