Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da yeni grev dalgası başladı - 4 Mart 2024 Oktan Erdikmen
Alman havalimanlarındaki otomatik kapıları Türk pasaportu da açıyor - Oktan Erdikmen
Skandal: Ruslar Alman ordusunu dinlemiş - Haftanın Yorumu 23. Bölüm Oktan Erdikmen
06 Ekim 2023 Cuma

Aşırı sağa karşı on binler sokağa döküldü

Bavyera eyaletindeki seçimlere yönelik olarak Münih'te gerçekleşen aşırı sağ karşıtı gösteride 35 bin kişi bir araya geldi.

Gösterinin amacı, Almanya için Alternatif (AfD) gibi aşırı sağ partilerin güçlenmesine karşı bir mesaj göndermekti. Gösterinin düzenlenmesine Münih Renklidir Derneği öncülük etti.

Münih ve Yukarı Bavyera İsrail Eğitim Cemaati Başkanı Charlotte Knobloch, gösteride yaptığı konuşmada, Bavyera'da aşırı sağın güçlenme eğilimine dikkat çekti. Knobloch, eğer Bavyera'da her yedi seçmenden biri aşırı sağ partiye oy verirse, bu durumun demokrasiyi sarsabileceğini vurguladı. Aynı zamanda Knobloch, İkinci Dünya Savaşı sırasındaki Yahudi Soykırımı'nı yaşamış bir isim olarak, demokratik değerlere olan inancının önemine dikkat çekti.

90 yaşındaki Knobloch, savaş sonrası dönemde demokrasinin güçlenmesini gördüğünü ancak günümüzde Almanya'da demokrasinin zorlu bir sınavdan geçtiğini belirtti. Aşırı sağın siyasette etkili olması durumunda, ülkenin özgürlük, güvenlik ve refah açısından olumsuz etkilenebileceği uyarısında bulundu.

AfD'nin yükselişi

Bild gazetesi adına, INSA araştırma şirketi tarafından yapılan ankete göre, 8 Ekim’de yapılacak seçimlerde AfD 2018’e göre oylarını yüzde 10,2’den yüzde 14’e arttıdı. Yeşiller bir önceki seçime göre oylarını yüzde 17,6’dan yüzde 15’e düşürerek ikinciliği Hür Seçmenler ile paylaştı. İlk sırada ise yüzde 36’lık oyla yine CSU yer aldı. SPD yüzde 9 oy alırken, FDP’nin yüzde 4 oy alarak baraj altında kalacağı tahmin ediliyor. 

Bavyera Meclisi’ne, CSU ile koalisyon ortağı Hür Seçmenler, Yeşiller, aşırı sağcı AfD ile SPD’nin girmesi bekleniyor. FDP’nin ise barajın altında kalacağı ön görülüyor.

Geri Dön 06 Ekim 2023 Cuma Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN