Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Alman ekonomisi resesyona girecek - 20 Şubat 2024 Oktan Erdikmen
Alman havalimanlarındaki otomatik kapıları Türk pasaportu da açıyor - Oktan Erdikmen
Almanya’da zorunlu askerlik geri gelir mi? Oktan Erdikmen’le haftanın yorumu
17 Ocak 2023 Salı

Almanya'da yeni emeklilik reformu

Hükûmet, emekli maaşlarının bir kısmını tahvil ve fonlara yapılacak yatırımlar ile finanse etmeyi planlıyor. Böylece emekli maaşları, katkı payları ve emeklilik yaşı yükselmeden zamlanacak.

Almanya'da yeni emeklilik reformu

SPD'li Çalışma Bakanı Hubertus Heil, emeklilik kasasının açık vermesini önüne geçmek için 'hisseli emeklilik' (Aktienrente) önerisinin ilk detaylarını paylaştı. Mevcut düzende emekli maaşları katkı payları ve vergilerle ödeniyor. Heil'in önerisi ile katkı paylarının bir kısmı 'hisse rezervi' ile finanse edilecek. Koalisyon sözleşmesinde de yer alan yeni emeklilik düzenlemesi için ilk olarak 10 milyon avro tutarında sermaye ile tahvil ve fonlara yatırım yapılacak. 

İstikrar 2030'lu yılların sonunda

Yatırım, uzun vadede istikrarlı biçimde artacak. Yeni düzenleme ile emekli maaşları, katkı payları veya emeklilik yaşı artmadan zamlanacak. Emekli maaşları için elde edilecek kârlar, 2030'lu yılların sonundan itibaren istikrara ulaşacak. 

SPD'li Heil'in teklifi Liberal Demokratlar'dan (FDP) destek gördü. FDP'li Maliye Bakanı Christian Lindner, seçim kampanyasında bu planı 'Aktienrente' olarak sunmuştu. Lindner, bir süredir 'Generationenkapital' (kuşak sermayesi) terimini kullanıyor. 

Maliye Bakanı, sermayenin sağlam ve kârlı bir şekilde yönetilip siyasi etkiden korunması gerektiğinin altını çizdi. Merkur'de yer alan habere göre; Lindner, “Yaklaşık 15 yıl içinde, ilk kar payları emeklilik fonuna akacak” dedi.

Lindner: İstikrarlı ve kârlı yatırımları hedefliyoruz

Federal hükûmetin kredilerle finanse ettiği 10 milyar avro, bir vakıf aracılığı ile sermaye piyasasına yatırılacak. Planlara göre Generationenkapital, gelecekte faiz ve ek ödemelerle yüz milyarlarca avroya yükselecek. 

Lindner, reform planlarıyla ilgili "Bu maksimum getiri elde etmekle ilgili değil. Bir gün yüzde 80 yükselen ve ertesi gün yüzde 80 düşen hisse senetlerine yatırım yapmak istemiyoruz. İstikrarlı ve aynı zamanda kârlı yatırımları hedefliyoruz” dedi.

Geri Dön 17 Ocak 2023 Salı Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN