Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da grev haftası başladı - 26 Şubat 2024 Oktan Erdikmen
Alman havalimanlarındaki otomatik kapıları Türk pasaportu da açıyor - Oktan Erdikmen
Meclisten geçti: Almanya'da esrar yasallaşıyor - Haftanın Yorumu 22. Bölüm Oktan Erdikmen
28 Ocak 2023 Cumartesi

Almanya'da şubat ayında neler değişecek?

Almanya'da şubat ayında bazı değişiklikler olacak. İşte o gelişmeler...

Almanya'da şubat ayında neler değişecek?

Almanya şubat ayına bir dizi değişiklikle girecek. Öğrencilere enerji yardımından, vergi beyanı için son tarihe kadar vatandaşları yakından ilgilendiren gelişmeleri derledik...

Öğrencilere 200 avro enerji yardımı

Eğitim Bakanı Bettina Stark-Watzinger, üniversite öğrencilerine yapılacak 200 avroluk enerji yardımının kış bitmeden ödeneceği taahhüdünde bulunmuştu. Ancak yardım için başvuruların yapılacağı internet sitesi henüz kurulmadı, yardımın şubat sonuna kadar ödenip ödenmeyeceği belirsiz.

İhtiyaç sahiplerine ısınma yardımı

Bazı eyaletlerde Wohngeld (konut yardımı) veya Bafög (öğrenim kredisi) alanlara ikinci ısınma yardımı (Heizkostenzuschuss) yapıldı. Şu ana kadar ödemeyi alamayan hak sahipleri, ocak sonu ya da şubat başı ödemeyi alabilecek. Saksonya eyaletinde yardımın ödenmesi nisan ayına uzayabilecek. Bafög alanlar 345 avro ısınma yardımı alacak. Wohngeld alanlara ise hanede yaşayan kişi sayısına göre 415 ila 640 avro verilecek.

2021 yılı vergi beyanı için son tarih ertelendi

Bir vergi danışmanlık şirketi veya mali müşavir yardımıyla gelir vergisi beyanı veren herkes vergi beyanını 31 Ağustos'a kadar teslim edebilecek. Hükümetin istisnai kararı olmasaydı son teslim tarihi 28 Şubat'tı. 

Deutsche Post çalışanları yeniden greve gidecek

Yüzde 15 zam talebiyle greve çıkan Deutsche Post çalışanları istediklerini hala elde edemedi. Ver.di sendikası ve işverenler arasında uzlaşma sağlanamadığı için postacılar 8-9 Şubat'ta yeni bir grev planlıyor. Çalışanlar, 19-20 Ocak'ta greve gitmiş ve Almanya'da milyonlarca mektup teslim edilememişti.

Salgın kısıtlamaları gevşetiliyor

Toplu taşımada hala maske zorunluluğu olan eyaletler, kısıtlamaları kaldırıyor. Kısıtlama, Hamburg ve Kuzey-Ren Vestfalya’da 1 Şubat’ta; Hessen, Bremen, Aşağı Saksonya, Saarland, ve Rheinland-Pfalz eyaletlerinde 2 Şubat’ta kaldırılacak. Diğer eyaletler bu zorunluluğu daha önce kaldırmıştı. Nisan ayında kaldırılması ön görülen şehirler arası toplu taşımada maske zorunluluğu da 2 Şubat'ta kaldırılacak. Koronaya yakalananların karantina zorunluluğu da aynı tarihte kalkacak. 

İlk yardım çantalarında maske zorunluluğu

Araçlarda bulunan ilk yardım çantalarında 1 Şubat itibarıyla 2 adet tıbbi maske olması zorunlu olacak. 

Rüzgâr enerjisi ile ilgili yeni yasa yürürlüğe giriyor

Almanya'nın fosil yakıtlardan sürdürülebilir enerjiye geçişini hızlandırmayı hedefleyen  ‘Wind an Land’ yasası şubatta yürürlüğe girecek. Eyaletlerin, rüzgâr türbinleri için belli bir alan ayırması gerekecek. Türbinlere ilişkin planlama ve onay işlemleri de hızlandırılacak. 2032'ye kadar Almanya'nın yüzölçümünün yüzde 2'sinin rüzgâr türbinlerine ayrılması amaçlanıyor.

Biraya zam geliyor

Warsteiner, Carlsberg, Bitburger gibi birçok bira üreticisi, fiyatlarına şubatta zam yapacak. Birçok markanın şişe ve fıçı bira fiyatları hektolitre başına 6.60-14 avro arası artacak. Zamlar, müşteriye de yansıyacak.

Münih’te dizel araç kısıtlaması yürürlüğe girecek

Emisyon standardı 4 veya altında olan dizel araçların, Münih şehir merkezine girişi 1 Şubat'tan itibaren yasaklanacak. Ancak araç sahipleri yılda 50 avro ödeme karşılığında bu yasaktan muaf olabilecek. 

Geri Dön 28 Ocak 2023 Cumartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN