Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da silahlı saldırı: 4 ölü - 1 Mart 2024 Oktan Erdikmen
Alman havalimanlarındaki otomatik kapıları Türk pasaportu da açıyor - Oktan Erdikmen
Meclisten geçti: Almanya'da esrar yasallaşıyor - Haftanın Yorumu 22. Bölüm Oktan Erdikmen
26 Ocak 2023 Perşembe

Almanya'da refah günleri geride kaldı!

Korona salgını ve Ukrayna savaşının 3 yıllık maliyeti 595 milyar avro. Savaşın, bu yıl kişi başı 2 bin avro refah kaybına yol açması bekleniyor. 

Almanya'da refah günleri geride kaldı!

n-tv'de yer alan habere göre, Alman Ekonomisi Enstitüsü’nün (IW) raporu, Ukrayna savaşının Alman ekonomisine 2023'teki maliyetinin 175 milyar avro olacağını gösteriyor. Bu hesapla kişi başı yaklaşık 2 bin avro refah kaybı yaşanacak. 

Enstitünün yayımladığı rapora göre, korona salgınındaki kapanma önlemleri ve salgının yol açtığı ekonomik belirsizlik, 2020'de 175 milyar avro, 2021'de 125 milyar avro, 2022'de 120 milyar avro kayba yol açtı. Salgının toplam maliyetinin, 2020'den 2023 sonuna kadar 595 milyar avroya ulaşması bekleniyor. Nitelikli iş gücü açığının da refaha ağır etkisi olacak. 

Alman ekonomisi dönüm noktasında

Alman Kalkınma Bankası (KfW) da "Garantideki büyüme dönemi bitti" başlıklı bir rapor yayımladı. Raporda, acil önlemlerin alınmadığı durumda refahın elden gidebileceği tehlikesine dikkat çekildi. Kalkınma Bankası’na göre Alman ekonomisi, nitelikli iş gücü açığında dönüm noktasının eşiğinde. Refahı artıracak temelin çatırdadığı uyarısı yapılan raporda, nitelikli iş gücü açığının her iki şirketten birinin faaliyetlerini kısıtladığı ifade edildi.

İş verimliliği ise 2012'den itibaren kişi başı sadece yüzde 0,3 arttı. Rapora göre yurt içi nitelikli iş gücü sayısı azalmaya devam eder ve verimlilik artırılmazsa, ekonomide bir dönüm noktasına gelinecek. KfW Başekonomisti Fritzi Köhler-Geib, “Nüfustaki yaşlanmaya karşı sadece göçe bel bağlarsak 2030'a kadar her yıl bir milyonu aşkın kişinin göç etmesi gerekir" dedi.

Geri Dön 26 Ocak 2023 Perşembe Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN