Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da silahlı saldırı: 4 ölü - 1 Mart 2024 Oktan Erdikmen
Alman havalimanlarındaki otomatik kapıları Türk pasaportu da açıyor - Oktan Erdikmen
Meclisten geçti: Almanya'da esrar yasallaşıyor - Haftanın Yorumu 22. Bölüm Oktan Erdikmen
30 Mart 2023 Perşembe

Almanya'da işçi göçü yasası onaylandı

Almanya'da Çalışma ve Sosyal İşler Bakanlığı, nitelikli iş gücü açığını kapatmayı hedefleyen yeni işçi göçü yasasının, Bakanlar Kurulu tarafından onaylandığını duyurdu.

Almanya'da işçi göçü yasası onaylandı

Birçok Alman şirketinin uzun süredir nitelikli çalışan bulmakta ciddi zorluklar yaşadığı, nitelikli çalışan açığının 2022'de 1,98 milyon seviyesinde olduğu bildirilen açıklamada, "Vasıflı iş gücü eksikliği, çok sayıda sektörü ve şirketleri etkilemektedir. Nitelikli işçi eksikliği, Almanya'da refah için bir risk haline geldi" denildi.

Bakan Heil'den açıklama

Bild'de yer alan habere göre; Çalışma ve Sosyal İşler Bakanı Hubertus Heil, konuya ilişkin değerlendirmesinde, nitelikli iş gücünü güvence altına almanın Almanya'nın önümüzdeki 10 yıl için en büyük ekonomik görevlerinden biri olduğunu belirtti. Heil, yeni Nitelikli Göçmenlik Yasası ile modern bir göç ülkesinin temellerini attıklarını söyledi.

Yeni göç yasası, aile birleşimi ve mesleki niteliklerin tanınması gibi çeşitli basitleştirmelere ek olarak göçmeler için 'puan sistemi' de getiriyor. Puan sayısı hesaplanırken dil becerileri, mesleki deneyim, yaş ve Almanya ile bağlantılar dikkate alınan kriterler arasında yer alıyor.

Yasa ile neler değişecek?

Puan sistemine dayalı 'fırsat kartı' uygulamasıyla birlikte, Almanya, Avrupa Birliği'ne (AB) üye olmayan ülkelerden gelecek göçmen işçiler için cazip hale getirilmek isteniyor. Bakanlar Kurulu’nın onayladığı yasa taslağına göre, AB üyesi olmayan ülkelerden yılda 60 bin, toplamda ise 75 bin işçinin ülkeye çalışmak için geleceği tahmin ediliyor.  

Yasa tasarısında, belirlenen kriterlerden en az 6 puan alanlar, fırsat kartını alarak, yasal oturum izniyle birlikte Almanya’da iş arayabilecek. 

Kriter başına en fazla 4 puan verilecek. En yüksek puana örnek olarak kişinin kendi ülkesi dışında yaptığı yurtdışı iş tecrübesi gösterildi. İyi derecede Almanca bilenler üç puan, 35 yaş ve altındakiler 2 puan, İngilizce bilenler ise bir puan alabilecek.  

Geri Dön 30 Mart 2023 Perşembe Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN