Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da silahlı saldırı: 4 ölü - 1 Mart 2024 Oktan Erdikmen
Alman havalimanlarındaki otomatik kapıları Türk pasaportu da açıyor - Oktan Erdikmen
Meclisten geçti: Almanya'da esrar yasallaşıyor - Haftanın Yorumu 22. Bölüm Oktan Erdikmen
03 Aralık 2022 Cumartesi

Almanya’da hızla yaşlanıyor

Avrupa Birliğinin en kalabalık ülkesi Almanya’da nüfus hızla yaşlanıyor. Bu, bakım giderlerinin de artacağı anlamına geliyor.

Almanya’nın nüfusu yaklaşık 84 milyon ve Avrupa Birliğinin en kalabalık ülkesi durumunda. Federal İstatistik Dairesinin (Destatis) yayımladığı verilere göre hızla yaşlanan nüfusun bir sonucu olarak 2035 yılında emeklilik yaşına gelenlerin sayısı 4 milyon artacak ve 20 milyonu aşacak. Bu da bakım masraflarının artması anlamına geliyor.

Şu an ülkede çalışma çağındaki, yani 20-66 yaş arasındaki vatandaşların sayısı 51,4 milyon. Destatis Nüfus Dairesi Başkanı Karsten Lummer, ‘baby boomer’ kuşağının 2030’ların ortasında 80 yaş üstü olacağına dikkat çekerek “2050’lerde ve 2060'larda, 7 ila 10 milyon arasında çok yaşlı insan Almanya'da yaşıyor olacak. Şu anda 80 yaşın üzerinde 6 milyon insan var” ifadelerini kullandı.

Yaşlanan nüfus ekonomik büyümeyi yavaşlatıyor

Ülkenin önde gelen ekonomi enstitülerinden ile Dünya Ekonomisi Enstitüsü (IfW), yayımladığı son raporda yaşlanan nüfusun iş gücü piyasasına olumsuz etkisine dikkat çekti. Rapora göre yaşlanan nüfus, 2026’da ülkenin gayrisafi yurtiçi hasılasını yüzde 0,9’un altına düşürebilir. 2026 yılından itibaren iş gücü piyasasının her yıl 130 bin kişiyi kaybetmesi bekleniyor. Yani çalışan sayısında azalma yaşanacak.

Federal hükûmet de nitelikli iş gücü açığını kapatmak adına göç yasası üzerinde çalışıyor. Bu kapsamda belirli kriterleri sağlayan kişilerin Almanya’ya göçünün kolaylaştırılması planlanıyor.

Geri Dön 03 Aralık 2022 Cumartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN