Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da yeni varyant ve sivrisinek salgını - 16 Temmuz 2024 Oktan Erdikmen
ALMANYA'DA YENİ VATANDAŞLIK YASASI - Dr. Martin Manzel
Almanya'nın savaşa girme ihtimali var mı? - Haftanın Yorumu 37. Bölüm Oktan Erdikmen
02 Nisan 2023 Pazar

Almanya'da bu hafta neler yaşandı?

Almanya'da bu hafta gündemde; kamu çalışanlarının grevi, işçi göçü yasası ve kamu yöneticilerinin dudak uçuklatan maaşları vardı. İşte bu hafta yaşananlar...

Almanya'da bu hafta neler yaşandı?

Almanya'da bu hafta epeyi hareketli geçti. Kamu çalışanları greve gitti, yeni işçi göçü yasası Bakanlar Kurulu'nda onaylandı, Maliye Bakanlığının raporu kamu yöneticilerinin dudak uçuklatan maaşlarını ortaya çıkardı, İngiltere Kralı III. Charles Almanya'yı ziyaret ederek Federal Meclis'te konuştu, Vodafone ise 1.300 kişiyi işten çıkaracağını duyurdu.

Son 31 yılın en büyük grevi

Son 31 yılın en büyük grevi düzenlendi. Grev nedeniyle uçuşlar ertelendi, demir yolu seferleri iptal edildi. Deutsche Bahn yönetimi, eylemleri ‘abartılı’, ‘gereksiz’ ve ‘temelsiz’ olarak nitelendirdi. Yönetim tarafından, 'Evg derhal müzakerelere geri dönmeli' mesajı verildi. Alman Kent ve Belediyeler Birliği ise “Grevlerin yükünü vatandaş sırtlıyor” açıklamasında bulundu. CDU/CSU - Birlik Partileri Parlamento Grubu Ekonomi Politikası Sözcüsü Julia Klöckner, “Toplu ulaşım hakkını engelleyerek, vatandaşı esir alıyorsunuz” yorumunda bulundu. YouGov araştırma şirketi tarafından yapılan ankete göre, Almanların yaklaşık yüzde 55’i Ver.di ve EVG sendikalarının düzenlediği 'mega grevi', haklı buldu.

Müzakerelerden uzlaşı çıkmadı

Tüm bunların ardından, sendikaların işverenlerle birlikte yürüttüğü çalışanların ücret artışlarına ilişkin 3 gün süren üçüncü tur müzakereler sonuca bağlanmadı. Kamu sektöründe işverenler ve sendikaların üç gün süren müzakerelerinin başarısız olmasının ardından, taraflar tahkime gidecek ve arabulucular ücret artışlarına ilişkin çözüm arayacak. Tahkim döneminde, yani Paskalya günlerinde, kamu sektöründe yeni iş bırakmalar olmayacak.

Kamu yöneticilerinin maaşları dudak uçuklatıyor

Maliye Bakanlığı tarafından paylaşılan raporlar, kamu yöneticilerinin maaşlarını ortaya çıkardı. Rapora göre, Federal Matbaa (Bundesdruckerei) Başkanı Stefan Hofschen’ın maaşı, yüzde 24’ün üzerinde bir zamla, 863 bin avronun üzerinde çıktı. Söz konusu rakam, Başbakan Scholz’un yıllık 246 bin 400 avroluk gelirinin üç katına denk geliyor.

Aşıdan kötü etkilenenlere tazminat

Eyaletler, korona aşılarının sebep olduğu ağır yan etkiler nedeniyle başvuruda bulunan 250’den fazla kişiye tazminat verileceğini bildirdi. Karara göre, mağdurlar aşı nedeniyle oluşan hasarın derecesine bağlı olarak, ömür boyu ayda 164 ila 854 avro arasında tazminat alabilecek. Ödenen tazminat, aşırı durumlarda aylık toplam 15 bin avroya kadar çıkabilecek.

Yeni işçi göçü yasası onaylandı

Çalışma ve Sosyal İşler Bakanlığı, nitelikli iş gücü açığını kapatmayı hedefleyen yeni işçi göçü yasasının, Bakanlar Kurulu tarafından onaylandığını duyurdu. Puan sistemine dayalı 'fırsat kartı' uygulamasıyla birlikte, Almanya, Avrupa Birliği'ne (AB) üye olmayan ülkelerden gelecek göçmen işçiler için cazip hale getirilmek isteniyor. Bakanlar Kurulu’nın onayladığı yasa taslağına göre, AB üyesi olmayan ülkelerden yılda 60 bin, toplamda ise 75 bin işçinin ülkeye çalışmak için geleceği tahmin ediliyor. Yasa tasarısında, belirlenen kriterlerden en az 6 puan alanlar, fırsat kartını alarak, yasal oturum izniyle birlikte Almanya’da iş arayabilecek. 

9 avroluk bilet yıl sonuna kadar uzatıldı

Berlin Senatosu, başkentte sosyal yardımlarla geçinenler için başlatılan, aylık 9 avroluk 'sosyal bilet' uygulamasını yıl sonuna kadar uzatma kararı aldı. 

İngiltere kralı Almanya'da

lk yurt dışı ziyareti kapsamında Almanya’da bulunan İngiltere Kralı 3. Charles, Federal Meclis’e hitap etti. Buradaki konuşmasında Rusya- Ukrayna savaşına değinen İngiltere Kralı, "Avrupa'nın güvenliği tehdit altında. Ukrayna'nın sebepsiz yere işgali, çok sayıda masum insana hayal bile edilemeyecek acılar çektirdi. Sayısız hayat mahvoldu. Özgürlük ve insanlık onuru en vahşi şekilde ayaklar altına alındı. Avrupa'nın güvenliği, demokratik değerlerimizle birlikte tehdit edildi" ifadelerini kullandı.

Vodafone 1.300 kişiyi işten çıkaracak

Vodafone, Almanya’da 1.300 çalışanını işten çıkaracağını duyurdu. Yapılan açıklamada, “Hedeflerimizi finanse etmek istiyorsak, acı da olsa bu adımı atmak zorundayız” denildi.

Geri Dön 02 Nisan 2023 Pazar Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN