Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da ev alanlara yeni destek - 22 Şubat 2024 Oktan Erdikmen
Alman havalimanlarındaki otomatik kapıları Türk pasaportu da açıyor - Oktan Erdikmen
Almanya’da zorunlu askerlik geri gelir mi? Oktan Erdikmen’le haftanın yorumu
02 Mayıs 2023 Salı

Almanya’da 1 Mayıs: Yüz binlerce emekçi sokağa çıktı

Almanya’da, 1 Mayıs İşçi Bayramı kapsamında düzenlenen etkinliklere yüz binlerce emekçi katıldı.

Alman Sendikalar Birliği (DBG), bu yıl 1 Mayıs eylemlerini “Kesintisiz Dayanışma” (Ungebrochen Solidarisch) sloganıyla düzenledi. Eylemlerde hayat pahalılığına ve Ukrayna’daki savaşa dikkat çekildi.

Ana miting Köln’de yapıldı

Sendikalar Birliğinin ana mitingi, Genel Başkan Yasmin Fahimi katılımı ile Köln’de gerçekleştirildi. Mitinglerde ekonomik kriz, Ukrayna savaşı ve enerji krizinin gölgesinde işçi hakları ve kazanımları vurgulandı. Alman Sendikalar Birliği DGB Başkanı Fahimi, federal hükûmetin insanların endişelerini yeterince dikkate almadığını söyleyerek eleştiride bulundu.

Köln'de yapılan ana mitingin yanı sıra Bremen, Berlin, Frankfurt, Münih gibi birçok şehirde, çeşitli sendika liderleri ve işçi aktivistleri konuşmacı olarak katıldığı buluşmalar ve mitingler düzenlendi. Özellikle Berlin’de gerçekleştirilecek kutlamalara binlerce kişi katıldı.

Scholz: Sözümü tutabildiğim için mutluyum

Başbakan Olaf Scholz ise, Koblenz'deki mitinge konuşmacı olarak katıldı. Scholz, “Çalışanlara saygının her demokrasinin kalbinde yer alması gerektiğini yinelemenin tam zamanıdır” dedi. Eski bir işçi savunucusu ve sendika üyesi olduğunu da belirten Scholz, "Sözümü tutabildiğim için mutluyum" ifadesini kullandı.

Sendikalara teşekkür

Son dönemde zorlu toplu pazarlıklarda gösterdikleri çabalar için sendikalara teşekkür eden Scholz, aynı zamanda şirketlerin kalifiye işçi sıkıntısına da dikkati çekti. Şirketleri de toplu sözleşme yapmaya çağıran Scholz, vasıflı işçi sıkıntısını gidermek için iyi maaşlı pozisyonlar sunulması gerektiğini söyledi. 

Geri Dön 02 Mayıs 2023 Salı Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN