Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da ev alanlara yeni destek - 22 Şubat 2024 Oktan Erdikmen
Alman havalimanlarındaki otomatik kapıları Türk pasaportu da açıyor - Oktan Erdikmen
Meclisten geçti: Almanya'da esrar yasallaşıyor - Haftanın Yorumu 22. Bölüm Oktan Erdikmen
04 Ekim 2023 Çarşamba

Almanya silah ihracatında rekora koşuyor

Almanya'da federal hükûmet, 2023'ün ilk dokuz ayında, 8,76 milyar avroluk savunma sanayii ürünleri ihracatına onay verdi.

Daha şimdiden, geçen yılın tamamında 8,36 milyar avro olan ihracat aşıldı. Bu nedenle Almanya, 2023'ün ilk dokuz ayında silah ve askeri malzeme satışında 2021'deki 9,35 milyar avro rekorunun ardından tarihi ikinci en yüksek ihracat rakamına ulaştı. CDU/CSU ve SPD'nin oluşturduğu büyük koalisyon, 2021'de rekor miktarda silah satışına izin vermişti. Ancak bu yılın sonuna kadar yeni bir ihracat rekorunun kırılması bekleniyor.

Bu ihracatın çoğunluğu, Rusya ile savaş halinde olan Ukrayna'ya yapıldı. Alman hükûmeti, 9 ayda Ukrayna'ya 3,3 milyar avro değerinde silah ihracatına onay verdi. Bu, Rusya'nın 2022'de Ukrayna'ya saldırmasının ardından geçen yılın aynı dönemine göre ihracatın dört katından fazla arttığı anlamına geliyor.

Almanya ayrıca, 2023'ün ilk dokuz ayında AB ve NATO üyeleri ile diğer ülkelere toplamda 4,33 milyar avro değerinde silah ve askeri malzeme sattı. Bu ihracatın önemli bir bölümü, AB ve NATO müttefiki olan ve son zamanlarda silahlanmaya büyük yatırım yapan Macaristan'a yapıldı.

Almanya Ekonomi Bakanlığı'nın Yeşiller Partili Müsteşarı Sven Giegold, genel silah ihracatının, alıcı ülkenin bu ürünleri başka ülkelere göndermeme koşuluna bağlı olduğunu belirtti.

Silaha para var, çocuklara yok

Bununla birlikte, bazı eleştirmenler, silah ihracatının artmasına karşın çocuk yoksulluğunun devam ettiğini ve bu konuya daha fazla dikkat gösterilmesi gerektiğini savunuyorlar. Avrupa İstatistik Ofisi'ne göre, AB içinde çocukların yüzde 24,7'si yoksulluk veya sosyal dışlanma riski altında yaşıyor.

Geri Dön 04 Ekim 2023 Çarşamba Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN