Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da yeni varyant ve sivrisinek salgını - 16 Temmuz 2024 Oktan Erdikmen
ALMANYA'DA YENİ VATANDAŞLIK YASASI - Dr. Martin Manzel
Almanya'nın savaşa girme ihtimali var mı? - Haftanın Yorumu 37. Bölüm Oktan Erdikmen
06 Eylül 2023 Çarşamba

Almanya kemer sıkacak: Bütçede kesinti

Almanya'nın 2024 bütçesi, geçen yılın bütçesine nazaran 30 milyar avro azalarak 445,7 milyar avro oldu.

Almanya kemer sıkacak: Bütçede kesinti

Almanya Maliye Bakanı Christian Lindner, koalisyon hükûmetinin 2024 bütçesini Federal Meclis'e sundu. Bu bütçeye göre, Alman hükûmeti gelecek yıl yaklaşık 445,7 milyar avro harcamayı planlıyor. Bu, 2023 bütçe planına göre yaklaşık 30 milyar avro daha az harcama anlamına geliyor. Harcamaların 16,6 milyar avro yeni borçla finanse edilmesi öngörülüyor.

Lindner, Almanya'nın mali durumunun normale dönmesi gerektiğini ve kamu parasıyla tüm sorunların çözülemeyeceğini vurguladı. Faizlerin artmasıyla ülkenin hızla artan borç faizi harcamalarına dikkat çeken Lindner, gelecek yıl sadece faiz ödemelerinin kamuya 37 milyar avroya mal olacağını belirtti. Bu nedenle, Almanya'nın 'borç freni' politikasına geri dönme planları yapılıyor.

Yeni bütçe, savunma harcamaları hariç olmak üzere tüm bakanlıkların 2024'te toplamda 3,5 milyar avro tasarruf yapmasını öngörüyor. İstihdam ve sosyal harcamalar artırılırken, savunma bütçesi de artırılarak 51,8 milyar avroya yükseltilmesi planlanıyor.

Almanya Merkez Bankası verilerine göre, Almanya'nın genel kamu borcu, 2022'de 71 milyar avro artarak yaklaşık 2,57 trilyon avro seviyesine yükseldi. Kamu borcunun GSYH'ye oranı da yıllık bazda 2,9 puanlık azalışla yüzde 66,4'e geriledi.

Geri Dön 06 Eylül 2023 Çarşamba Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN