Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da ev alanlara yeni destek - 22 Şubat 2024 Oktan Erdikmen
Alman havalimanlarındaki otomatik kapıları Türk pasaportu da açıyor - Oktan Erdikmen
Meclisten geçti: Almanya'da esrar yasallaşıyor - Haftanın Yorumu 22. Bölüm Oktan Erdikmen
10 Ağustos 2023 Perşembe

Almanya elektrik ithalatçısı oldu

Almanya, bu yılın ilk altı ayında Avrupa'nın en büyük üçüncü elektrik ihracatçısından elektrik ithal eden bir ülkeye dönüştü.

Avrupa elektrik piyasası uzmanları tarafından yapılan "EnAppSys" değerlendirmesine göre, Almanya artık elektrik konusunda dışa bağımlı bir ülke hâline geldi. En büyük elektrik ihracatçısı olan Fransa, toplam 17,6 terawatt saatlik (TWh) net ihracatla listenin başında yer aldı. Fransa'nın ardından İsveç (14,6 TWh) ve İspanya (8,8 TWh) sıralandı.

2022'nin ikinci yarısında 9,2 TWh net elektrik ihracatı yapan Almanya, bu yılın aynı döneminde elektrik ihracatını 0,6 TWh'a düşürdü.

EnAppSys Enerji Uzmanı Jean-Paul Harreman, "Bu durum, Almanya'nın yenilenebilir enerji üretiminin düşük olduğu dönemlerde diğer ülkelerden ek güç alması gerektiğini gösteriyor" dedi.

"Nükleer santrallerin kapatılması bir hata"

Cottbus-Senftenberg Brandenburg Teknik Üniversitesi Ekonomi Profesörü Jan Schnellenbach ise, "Düşük maliyetle elektrik üreten nükleer santrallerin kapatılması bir hata oldu. Şimdi daha ucuz tedarik yollarıyla elektrik fiyatını düşürmek zorunda olduğumuz gerçeğiyle karşı karşıyayız" şeklinde yorumladı.

Hala en büyük elektrik ithalatçısı olan ülke İtalya ve onu Büyük Britanya ile Macaristan takip ediyor.

Geri Dön 10 Ağustos 2023 Perşembe Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN