Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da yeni grev dalgası başladı - 4 Mart 2024 Oktan Erdikmen
Alman havalimanlarındaki otomatik kapıları Türk pasaportu da açıyor - Oktan Erdikmen
Skandal: Ruslar Alman ordusunu dinlemiş - Haftanın Yorumu 23. Bölüm Oktan Erdikmen
26 Eylül 2023 Salı

“Alman ekonomisi yerinde sayıyor”

Alman Ekonomi Araştırma Enstitüsü (Ifo), eylül ayına ilişkin Almanya İş Anketi sonuçlarını açıkladı ve iş dünyasının ekonomiye olan güveninin art arda 5'inci kez azaldığını gösterdi.

Geçen ay 85,8 puan seviyesinde olan Ifo İş Ortamı Güven Endeksi, eylül ayında, şirket yöneticilerinin gelecek beklentilerinin kötüleşmesi etkisiyle 85,7 puana gerileyerek beşinci ay üst üste düşüşünü yaşadı. Bu, piyasa beklentisinin (85,2 puan) biraz altında gerçekleşti.

Eylülde Almanya'da Ifo Beklentiler Endeksi 82,7'den 82,9 puana yükselirken, Mevcut Durum Endeksi 89'dan 88,7 puana geriledi. Ayrıca, ankette imalat sektörünün geleceğine dair beklentilerin kötüleştiği vurgulandı.

“Alman ekonomisi yerinde sayıyor”

Ifo Başkanı Clemens Fuest, Alman ekonomisini 'bulutlu bir havada' olarak tanımlayarak, "Alman ekonomisi yerinde sayıyor" şeklinde değerlendirmede bulundu.

Alman ekonomisi son üç çeyrektir artan faiz oranları, zayıf küresel ekonomi ve yüksek enflasyon nedeniyle büyüme kaydedemedi. Bu yıl için Ifo yüzde 0,4, Kiel Dünya Ekonomisi Enstitüsü (IfW) ise yüzde 0,5 daralma bekliyor. Uluslararası Para Fonu (IMF) tahminlerine göre Almanya, bu yıl küçülen tek G7 ülkesi olacak.

Geri Dön 26 Eylül 2023 Salı Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN