Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Dünya çapında yazılım krizi: Büyük reset endişesi- 19 Temmuz 2024 Oktan Erdikmen
Gümrüklerde altın ve para sınırına dikkat! Oktan Erdikmen & Uğur Yiğitbaşı
Almanya'nın savaşa girme ihtimali var mı? - Haftanın Yorumu 37. Bölüm Oktan Erdikmen
12 Ocak 2024 Cuma

Tarihi dava başladı: İsrail 'soykırım' suçlamasına karşı savunma yapacak

Güney Afrika Cumhuriyeti'nin, İsrail'e karşı 'Gazze'deki Filistinlilere yönelik soykırım' suçlamasıyla ilgili açtığı dava dün başladı. İsrail bugün savunma yapacak.

Duruşma, Lahey'deki Uluslararası Adalet Divanı'nda dün görülmeye başlandı. Güney Afrika, İsrail'in 1948 tarihli Birleşmiş Milletler (BM) Soykırım Sözleşmesi'ni ihlal ettiğini belirterek, İsrail'in eylemlerinin ulusal, ırksal ve etnik açıdan Filistin halkını hedef aldığını ve bu nedenle soykırım suçu işlediğini iddia ediyor.

'Apartheid' rejimiyle kıyaslandı, ihtiyati tedbir talep edildi

Güney Afrika'nın dilekçesinde, İsrail'in Gazze Şeridi'ndeki eylemlerinin "soykırım niteliğinde" olduğu vurgulanıyor. Güney Afrika, İsrail hükûmetinin Gazze’deki uygulamalarını kendi ülkesindeki “apartheid (ırk ayrımcılığı) rejimiyle” kıyasladı. Davada, İsrail'in Gazze'deki tüm askeri operasyonlarını derhal durdurması için ihtiyati tedbir talep edildi.

İsrail bugün savunma yapacak

İsrail ise bugün sözlü savunma yapacak. Davanın başlaması öncesinde İran destek açıklaması yaparken, ABD ve Almanya ise İsrail'e destek verdiklerini belirtti. Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, Gazze Şeridi'nde soykırım niyeti olmadığını savunurken, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken da davanın "bir kıymeti bulunmadığı" değerlendirmesi yaptı.

Tedbir kararı haftalar içinde alınabilir ama dava yıllar sürecek

Uluslararası Adalet Divanı'nda dün yapılan ve bugün yapılacak sözlü oturumlar, birer saat uzatıldı. Güney Afrika, İsrail'in Gazze'deki eylemlerinin derhal sona erdirilmesini talep ediyor. Uluslararası Adalet Divanı yargıçlarının İsrail'in soykırım suçu işleyip işlemediği yönünde hüküm vermeden önce, Güney Afrika'nın Gazze'deki askeri eylemlerin derhal sona erdirilmesi gibi acil talepleri konusunda geçici tedbir kararını açıklaması bekleniyor. Bu konuda kararın birkaç hafta içinde alınabileceği tahmin ediliyor. Ancak asıl dava sürecinin yıllar sürebileceği belirtiliyor.

ABD ve Almanya İsrail'e destek açıkladı

Davanın başlaması öncesinde Tunus, İsrail'e karşı hiçbir davaya katılmayacağını, ancak sözlü iddialarını sunacağını açıklarken; ABD ve Almanya ise İsrail'e destek verdiklerini belirtti. İngiltere Dışişleri Bakanı David Cameron, İsrail'in uluslararası hukuku ihlal ettiğini düşünmediğini belirtti. Uluslararası Adalet Divanı'nın kararları hukuki bağlayıcılık taşır, ancak mahkemenin ilgili ülkeyi kararı uygulamaya zorlama yetkisi bulunmamaktadır.

Geri Dön 12 Ocak 2024 Cuma Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN