Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Dünya çapında yazılım krizi: Büyük reset endişesi- 19 Temmuz 2024 Oktan Erdikmen
Gümrüklerde altın ve para sınırına dikkat! Oktan Erdikmen & Uğur Yiğitbaşı
Almanya'nın savaşa girme ihtimali var mı? - Haftanın Yorumu 37. Bölüm Oktan Erdikmen
23 Aralık 2023 Cumartesi

BioNTech, Afrika'daki ilk aşı fabrikasını açtı

Alman biyoteknoloji şirketi BioNTech, Afrika'da ilk kez bir aşı fabrikasını Ruanda'nın başkenti Kigali'de açtı.

BioNTech, Afrika'daki ilk aşı fabrikasını açtı

2022'de inşasına başlanan ve 'BioNTainer' adı verilen konteynerlerden oluşan fabrika, Afrika ülkeleri için mRNA tabanlı aşı üretimine odaklanacak. BioNTech'in CEO'su ve kurucu ortağı Prof. Dr. Uğur Şahin, fabrikanın açılışında, Afrika'da sürdürülebilir bir mRNA aşı ekosistemi kurmayı hedeflediklerini belirtti ve bunun bir dönüm noktası olduğunu savundu. Şahin, amaçlarının mRNA aşılarını 'Afrika için Afrika’da' üretmek olduğunu söyledi.

Yılda 50 milyon doz hedefi

Şahin, Ruanda'nın sunduğu 'mükemmel altyapı' nedeniyle bu lokasyonun seçildiğini ifade etti. Fabrika, Afrikalı personel tarafından işletilecek ve tam kapasiteye ulaştığında Kigali'de yaklaşık 100 kişi çalışacak. Uzman personel eğitiminin 2024 yılında başlaması planlanıyor. 2025'te tam kapasite çalışmaya başlayacak olan tesisin yıllık 50 milyon doza kadar aşı üretmesi hedefleniyor.

Afrika ihtiyaç duyulan aşıların yüzde 1'ini üretebiliyor

Afrika Kalkınma Bankası'nın verilerine göre, Afrika kıtası ihtiyaç duyduğu ilaçların yüzde 70'ini ithal ediyor ve sadece yüzde 1'lik bir aşı üretim kapasitesine sahip. 2022 Haziran'ında temeli atılan bu üretim tesisi, Afrika ülkelerinin mRNA aşılarına daha hızlı erişimini sağlayacak. BioNTech, tesiste koronavirüsün yanı sıra geliştirilen ve insanlar üzerinde denenecek yeni mRNA tabanlı sıtma, tüberküloz, HIV ve maymun çiçeği aşılarını da üretmeyi planlıyor.

Geri Dön 23 Aralık 2023 Cumartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN