Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da silahlanma çatlağı: "Hedef olduk" - 12 Temmuz 2024 Oktan Erdikmen
ALMANYA'DA YENİ VATANDAŞLIK YASASI - Dr. Martin Manzel
Alman istihbaratı hangi Türkleri izliyor? - Haftanın Yorumu 36. Bölüm Oktan Erdikmen
06 Haziran 2024 Perşembe

İlkay Gündoğan'dan ırkçı ankete tepki

Almanya Milli Futbol Takımı'nın Türk asıllı kaptanı İlkay Gündoğan, WDR'de yayımlanan Sport Inside programında yapılan ırkçı ankete tepki gösterdi.

İlkay Gündoğan'dan ırkçı ankete tepki

Gündoğan, Avrupa Futbol Şampiyonası'na (EURO 2024) hazırlanan Alman Milli Takımı'nın kampında ülke basınına yaptığı açıklamada, bu tür anketlerin yapılmasının ve değer verilmesinin üzücü olduğunu belirtti. Gündoğan, ırkçı tutumların dünya genelinde yaygın olduğunu ve anketin kendisini şaşırtmadığını ifade ederek, gelecekte durumun iyileşmesini umduğunu söyledi. "Yine de bu dönemde hâlen bu tür anketler yapıyor ve bunlara bu kadar çok önem veriyor olmamız üzücü" dedi.

Ankette ne çıkmıştı?

WDR'de yayımlanan ankete katılan her beş kişiden biri, Almanya Milli Takımı'nda daha fazla "beyaz oyuncu" görmek istediğini belirtmiş, yüzde 17'si ise Gündoğan'ın Türkiye kökenli olmasının "üzücü" olduğunu ifade etmişti. Teknik direktör Julian Nagelsmann ve oyuncu Joshua Kimmich de ankete tepki gösterdi. Nagelsmann, "Kamu televizyonunda böyle bir soru sorulmasının bile başlı başına saçmalık olduğunu düşünüyorum" dedi. Kimmich ise bu tür şeylerin tamamen ırkçılık olduğunu vurguladı.

WDR anketi 'sosyal durumu yansıtıyor' diyerek savundu

WDR, ankete yönelik eleştirilere yanıt vererek, sonuçların Almanya'nın bugünkü sosyal durumunu yansıttığını savundu. WDR Spor Müdürü Karl Valks, "Muhabirimiz Philipp Awounou, futbol sahalarında çok az sayıda 'gerçek', açık tenli Alman olduğu iddiasıyla karşılaştı. Bunu sağlam verilere dayandırmak istedik" açıklamasını yaptı. Kamuoyu araştırma enstitüsü Forsa'nın kurucusu Manfred Güllner ise ankete yönelik eleştirilerini dile getirerek, soruların daha kapsamlı ifadelerle desteklenmesi gerektiğini belirtti.

Geri Dön 06 Haziran 2024 Perşembe Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN