Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da iyi haber: Enflasyon ve faizler düşüyor - 8 Aralık 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'ya giriş çıkışta altın ve para getirmek - Av. Muhammed Altunkaya ve Oktan Erdikmen
Almanya'da maaşlar artacak - Haftanın Yorumu 10. Bölüm - Oktan Erdikmen
İyi Geceler   10 Aralık 2023 Pazar
Almanya'da bu hafta neler yaşandı? Fotoğraf : AA

Almanya'da bu hafta neler yaşandı?

Almanya'nın gündeminde bu hafta; bütçe kaosu, aşırı sağın yükselişi ve PISA testi sonuçları vardı. İşte yaşananlar...

Gençler hayatından memnun ama savaştan korkuyor

Almanya'da gençlerin büyük çoğunluğu hayatından memnun. En büyük korkuları ise savaş.

Yılın kelimesi: Krisenmodus

Almanya'da 1977'den beri her yıl seçilen 'yılın kelimesi' 2023 yılında kriz modu anlamına gelen Krisenmodus oldu.

Bıçaklı saldırgan polis kurşunuyla öldürüldü

Köln'de bir kadına saldıran bıçaklı saldırgan, polis kurşunuyla ağır yaralandı. Saldırgan, kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.

Göç krizi sürüyor: Sınır kontrolleri uzatıldı

Almanya, artan mülteci sayısı ve göçmen kaçakçılığına karşı ülkedeki sınır kontrolleri uygulamasının 15 Aralık'tan sonra en az iki ay süreyle uzatıldığını açıkladı.

Demiryollarında yılın son grevi sona erdi

Almanya demiryollarında, Noel öncesi toplu pazarlık sürecinde yılın son grevi, dün saat 22.00 itibarıyla sona erdi.

1 milyondan fazla çocuk yoksul

UNICEF raporuna göre, Almanya'da 1 milyondan fazla çocuk, 'sürekli yoksulluk' koşullarında yaşıyor.

Anayasayı Koruma Dairesi: AfD kesinlikle aşırı sağcı Fotoğraf : AA

Anayasayı Koruma Dairesi: AfD kesinlikle aşırı sağcı

Almanya'nın Saksonya eyaletinde, Anayasayı Koruma Dairesi, AfD'yi 'kesinlikle aşırı sağcı' olarak sınıflandırdı. Daha önce Thüringen ve Saksonya-Anhalt'ta da aynı sınıflandırma yapılmıştı.

SPD Berlin'den 'haftada 4 gün çalışma' çağrısı

Almanya'da haftada 4 gün çalışma tartışması sürüyor. SPD Berlin teşkilatı, haftada 4 gün çalışmaya tam maaş ödenmesi çağrısında bulundu.

SPD anketlerde dibe vurdu ama başkanlar aynı kaldı

SPD'nin anketlerdeki hızlı düşüşüne rağmen, dün başlayan Kurultay'dan değişim çıkmadı. Eş başkanlar Esken ve Klingbeil, delegelerin oylarıyla 'güven' tazeledi.

Enflasyon düşüyor ama gıda cep yakıyor Fotoğraf : AA

Enflasyon düşüyor ama gıda cep yakıyor

Almanya'da kasım ayında enflasyon yüzde 3,2'ye geriledi. Ancak gıda fiyatları cep yakmaya devam ediyor.

Komünist Osman Frankfurt'ta

Komünist Osman belgeseli, AVRUPADAN ve Heinrich Böll Vakfı Hessen sponsorluğunda 13 Ocak 2024 Cumartesi günü Frankfurt'ta. Detaylar haberde...

Ali İnsan yazdı... PISA testi sonuçlarının anlattığı Fotoğraf : AVRUPADAN

Ali İnsan yazdı... PISA testi sonuçlarının anlattığı

"2022 PISA sonuçlarının açıklanmasında kısa bir süre önce, eğitim ekonomisti Ludger Wößmann, yanlış bir eğitim politikasının ülke için büyük bir risk olduğunu belirtmişti"

10 bin valiz teslim edilemedi

Yoğun kar yağışı nedeniyle adeta felç olan Münih'te, havalimanlarındaki 10 bin valiz sahiplerine teslim edilemedi. Sayının 15 bine çıkması bekleniyor.

Anket: AfD, Doğu Almanya'da açık ara birinci

Almanya'da aşırı sağcı AfD partisi, eski Doğu Almanya eyaletlerinde oylarını önemli ölçüde artırdı. Neredeyse her 3 kişiden 1'i AfD'ye oy vereceğini söylüyor.

Yeni trend elden düşme Noel hediyesi

Almanya'da, yüksek enflasyon ve sürdürülebilirlik gibi nedenlerle ikinci el Noel hediyeleri giderek daha popüler hale geliyor.

Deutsche Bahn kış tarifesine geçiyor

Alman Demiryolları (Deutsche Bahn), 10 Aralık Pazar gününden itibaren kış tarifesine geçiyor.

Demiryollarında grev sürüyor Fotoğraf : AA

Demiryollarında grev sürüyor

Makinistler ile DB arasındaki müzakereler sonuçsuz kalınca, demiryollarında bir ay içindeki ikinci grev kararı alındı. Dün başlayan grev, bu akşama kadar devam edecek.

Telefonla hastalık raporu dönemi yeniden başladı

Almanya'da, korona salgını sırasında geçici olarak uygulanan telefonla hastalık raporu alma uygulaması, dün itibarıyla kalıcı olarak yürürlüğe girdi.

Scholz'un popülaritesi dibe vurdu

Yapılan son ankette, Scholz'dan memnuniyet yüzde 20 çıktı. Bu oran, 1997 yılından bu yana bir Şansölye'nin sahip olduğu en düşük memnuniyet oranı.

Trafik ışığında bütçe kaosu Fotoğraf : AA

Trafik ışığında bütçe kaosu

Almanya yeni yıla bütçesiz girme riskiyle karşı karşıya. Hükûmet ortakları uzun süren görüşmelerde uzlaşı sağlayamadı. Noel'e kadar uzlaşma olmazsa 'geçici bütçe' uygulamasına geçilebilir.

Kışa kısa bir veda: Sel riskine dikkat

Almanya'da başlayan sert kışın ardından, yüksek basınç dalgasının etkisiyle sıcaklıklar yükselecek. Gelecek hafta içinse ülkenin güneybatısında 'ciddi bir sel riski' var.

E-skutırı köprüden atan kişiye 6 yıl hapis

Berlin'de, e-skutırların ortada durmasına sinirlenen 44 yaşındaki bir kişi, bir tanesini köprüden aşağı attı. Şahsa 6 yıl hapis cezası verildi.

Mahkemeden hükûmete: İklim için daha fazla çabalayın

Berlin-Brandenburg Yüksek İdare Mahkemesi, iki çevre derneğinin açtığı davaları onaylayarak, federal hükûmetten iklim için daha fazlasını yapmasını istedi.

Dayanışma fonu 73 kişiyi hapisten kurtardı

Almanya’da, biletsiz toplu taşımanın suç olmaktan çıkarılması için kurulan Freiheitsfonds girişimi, 26’sı Berlin’de toplam 73 kişiyi hapse girmekten kurtardı.

Habeck, Rus komedyenlerin kurbanı oldu Fotoğraf : AA

Habeck, Rus komedyenlerin kurbanı oldu

Almanya'nın Başbakan Yardımcısı ve Federal Ekonomi Bakanı Robert Habeck, iki Rus komedyen tarafından yapılan bir telefon şakasının kurbanı oldu.

Vatandaşlık için İsrail'in varlığını kabul şartı

Almanya'nın Saksonya-Anhalt eyaletinde vatandaşlık başvurusunda bulunanların, İsrail devletinin var olma hakkına dair bir taahhütte bulunmaları zorunlu hâle getirildi.

Noel döneminde paket trafiği artacak

Almanya'da Noel döneminde gönderilen paket sayısının en az iki katına çıkması bekleniyor.

Minijob kazanç üst sınırı yükseltildi

Almanya'da 1 Ocak 2024'ten itibaren minijob işlerde çalışanlar için kazanç üst sınırı aylık 520 avrodan 538 avroya yükseltilecek.

Bürgergeld zammın durdurulması mümkün değil

Federal İş Bulma Kurumu, Bürgergeld ödemelerinin devam ettiğinin altını çizerek "Zammın geri çekilmesi artık teknik olarak mümkün değil" dedi.

Lindner: Bütçe krizi yok, paramız var Fotoğraf : AA

Lindner: Bütçe krizi yok, paramız var

Maliye Bakanı Christian Lindner, "Bütçe krizi yok. Devlet tüm yükümlülükleri yerine getirebilir ve finanse edebilir. Yeterince paramız var" dedi.

İki taksici 8 kaçak göçmen taşırken yakalandı

Bavyera eyaletindeki Kiefersfelden yakınlarında A93 otoyolunda yapılan sınır kontrolleri sırasında, Alman plakalı iki ayrı takside belgeleri olmayan göçmenler yakalandı.

İhracatta düşüş devam ediyor

Destatis verilerine göre; ihracat, piyasa beklentilerinin aksine yüzde 0,2 azalarak 126,4 milyar avroya geriledi. İhracat iki aydır art arda beklentilerin altında kalıyor.

Ekonomide durgunluğun sürmesi bekleniyor

Köln merkezli Alman Ekonomi Enstitüsü (IW), işverenler arasında yaptığı son ankete göre, Almanya ekonomisinde durgunluğun devam etmesi bekleniyor.

Büyük miraslara yüksek vergi çağrısı

SPD Genel Sekreteri Kevin Kühnert, büyük mirasların mirasçılarına yüksek vergi getirilmesi çağrısını yineledi. Bugünkü durumu "Cumhuriyet tarihinin en büyük adaletsizliği" olarak niteledi.

AfD, Saksonya’da CDU ile kafa kafaya

Saksonya'da aşırı sağcı AfD'nin oy oranı, iktidardaki CDU'yu yakaladı. Önümüzdeki yıl yapılacak seçimler öncesi, nasıl bir hükûmet kurulacağı konusunda tartışmalar var.

Birlik olmadan hükûmet kurulamıyor Fotoğraf : AA

Birlik olmadan hükûmet kurulamıyor

Yapılan son anket, Birlik partileri olmadan bir hükûmet kurmanın mümkün olmadığını ortaya koydu. Ayrıca, aşırı sağcı AfD'nin yükselişi de sürüyor.

Öğrencilerin başarısı tarihin en düşük seviyesinde

PISA sonuçlarına göre, Almanya'da 15 yaşındaki öğrencilerin matematik, okuma ve doğa bilimlerindeki başarıları hiç olmadığı kadar düşük.

Trafik ışığında 'kolay vatandaşlık' çatlağı Fotoğraf : AA

Trafik ışığında 'kolay vatandaşlık' çatlağı

Almanya'da Vatandaşlık Yasası'nın en tartışmalı maddesi olan 'sosyal yardım alanların vatandaşlığa başvuramaması' koalisyonda çatlak yarattı.

Tencereden 45 bin avro çıktı

Bulgaristan'ın Kapitan Andreevo sınır kapısında, Hollanda'dan Türkiye'ye giden bir kargo aracında, tencere içerisinde 45 bin avro para yakalandı.

Bavyera beyaza büründü Fotoğraf : AA

Bavyera beyaza büründü

Bavyera eyaleti, yoğun kar yağışının etkisi altında kaldı. Yaklaşık 1,5 milyon nüfuslu Münih kenti, olumsuz hava koşullarından önemli ölçüde etkilendi.

Anayasayı Koruma Dairesi: Mültecilerin arasına sızmış teröristler var

Thüringen Anayasayı Koruma Dairesi Başkanı Stephan Kramer, mülteci kılığına giren terörist savaşçıların Ukrayna üzerinden Almanya'ya girebileceği konusunda uyardı.

"Düzensiz göçmenler sosyal yardım için gelmiyor”

Alman İnsan Hakları Enstitüsü Başkanı Beate Rudolf, "Düzensiz göçmenler Almanya'ya sosyal yardımlar için gelmiyor” diyerek süren tartışmaları eleştirdi.

Berlin'deki sığınma merkezlerinin maliyeti artıyor

Almanya'ya gelen mülteci sayısı arttıkça, barınma maliyetleri de artmaya devam ediyor. Berlin Tegel'deki sığınma merkezinin günlük maliyetinin 1,17 milyon avro olduğu açıklandı.

Kirasını ödeyemediği için evini terk eden sayısı artıyor

Almanya'da, geçtiğimiz yıl ülke genelinde 30 bine yakın konut, kirası ödenemediği için tahliye edildi. En fazla tahliye, Kuzey Ren-Vestfalya, Bavyera ve Aşağı Saksonya'da.

Doğu-Batı arasındaki maaş farkı artıyor

Almanya'nın birleşmesinden 30 yılı aşkın bir süre geçmesine rağmen, doğu ve batı eyaletlerindeki maaş farkları artmaya devam ediyor.

Bütçe krizi, iklim krizinden daha önemli Fotoğraf : AA

Bütçe krizi, iklim krizinden daha önemli

Ekonomi Bakanı Robert Habeck, Başbakan Olaf Scholz'un talebi üzerine, Dubai'de devam eden BM Dünya İklim Değişikliği Konferansı gezisini iptal etti.

Eski Dışişleri Bakanı: AB, nükleer silaha sahip olmalı

Eski Almanya Dışişleri Bakanı Joschka Fischer, Avrupa Birliği'nin (AB) kendi nükleer caydırıcılığına ihtiyacı olduğunu söyledi.

Gözaltına alınırken hayatını kaybetti

Almanya'nın başkenti Berlin'de, polisin taşkınlık yaptığı iddiasıyla gözaltına almaya çalıştığı 30 yaşındaki kişi hayatını kaybetti.

Hırsız çetesi lideri İspanya'da yakalandı

Alman otoyollarında, TIR'ların brandalarını keserek pahalı ürünler çalan çetenin liderlerinden biri, Alman ve İspanyol polisinin ortak operasyonuyla yakalandı.

Merz: Borç frenine dokunmayın, elinizdekiyle idare edin Fotoğraf : AA

Merz: Borç frenine dokunmayın, elinizdekiyle idare edin

Almanya'da, Anayasa Mahkemesi'nin kararı sonrası başlayan bütçe krizinde, borç freninin askıya alınmak istenmesi tartışmalara neden oldu.

İklim fonuna 100 milyon dolar bağış

Almanya, Dubai'de düzenlenen COP28 BM Dünya İklim Konferansı'nda, iklim değişikliğiyle mücadele için oluşturulan fona 100 milyon dolar bağışta bulunacağını açıkladı.

Bütçe krizi: Bürgergeld tartışması sürüyor Fotoğraf : AA

Bütçe krizi: Bürgergeld tartışması sürüyor

Almanya'da Bürgergeld'e yapılması planlanan yüzde 12'lik artış, bütçe krizi üzerinden eleştirilere maruz kalıyor.

Almanya'da bu hafta neler yaşandı? Fotoğraf : AA

Almanya'da bu hafta neler yaşandı?

Almanya'nın gündeminde bu hafta; bütçe krizi, borç freninin askıya alınması ve erken seçim çağrısı vardı. İşte yaşananlar...

Kara kış geldi: Münih'te uçuşlar iptal Fotoğraf : AA

Kara kış geldi: Münih'te uçuşlar iptal

Almanya'nın Münih Havalimanı'nda aşırı kar nedeniyle Münih iniş ve kalkışlı 160 uçuş iptal edildi.

Berlin: Öğrenciler için dünyanın en iyi ikinci şehri

Öğrenciler tarafından yapılan bir sıralamaya göre, Berlin, öğrenciler için dünyanın en iyi ikinci şehri seçildi.

Kiracının ev sahibinden fazla olduğu tek AB ülkesi

Almanya, kiracı sayısının ev sahibi sayısından daha fazla olduğu tek Avrupa Birliği (AB) ülkesi olma özelliğini geçen yıl da sürdürdü.

Geçen yıl milyonlarca Alman üşüdü

Almanya'da, maddi imkansızlıklar nedeniyle evlerini yeterince ısıtamayan 5,5 milyon insanın olduğu açıklandı.

430 bin çocuğa kreş yok

Almanya'da Bertelsmann Vakfı'nın Erken Çocukluk Eğitimi İzleme Raporu'na göre, ülke genelinde yaklaşık 430 bin kreş kontenjan sıkıntısı var.

Alınan ek su ücretleri geri ödenecek

Almanya'da Kassel İdare Mahkemesi (VGH), Kassel şehri sakinlerinden 2017'den bu yana haksız yere alınan su ücretlerinin geri ödenmesine karar verdi. 

Weidel: Scholz istifa etmeli

AfD Eş Genel Başkanı Alice Weidel, bütçe krizi açıklamasının ardından Başbakan Olaf Scholz'u istifaya davet etti.

Kubicki'nin lüks yat tatili tartışma yarattı Fotoğraf : AA

Kubicki'nin lüks yat tatili tartışma yarattı

FDP'li Meclis Başkan Yardımcısı Wolfgang Kubicki’nin, Karayipler’de lüks bir yolcu gemisinde yaptığı tatil tepki çekti.

Scholz: Ukrayna'nın geleceği Avrupa Birliği'nde

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Ukrayna Devlet Başkanı Volodomir Zelenskiy ile görüşmesinde, 'Ukrayna'nın geleceğinin AB'de' olduğunu vurguladı

Pistorius: Silah ihracatı konusunda daha esnek olmalıyız

Almanya Savunma Bakanı Boris Pistorius, silah ihracatı politikasında daha esnek bir yaklaşım benimsemesi gerektiğini söyledi.

Bütçe krizine rağmen vergi indirimi Fotoğraf : AA

Bütçe krizine rağmen vergi indirimi

Almanya'da federal hükûmet, bütçe krizine rağmen, özellikle aileler ve düşük gelirlileri rahatlatacak bir vergi indirimi kararı aldı.

Gurbetçi otobüs şoförü kazada hayatını kaybetti

Almanya'da meydana gelen bir trafik kazasında yaşamını yitiren Denizlili gurbetçi Mesut Arslan (55), memleketi Denizli'de son yolculuğuna uğurlandı.

Pistorius: Trump’ın seçilmesi felaket olur

Almanya Savunma Bakanı Boris Pistorius, ABD'deki gelecek başkanlık seçimlerinde Donald Trump'ın yeniden seçilmesinin bir 'felaket' olacağını söyledi.

İyi çekmeyen cep telefonu şirketlerine para cezası

Federal Ağ Ajansı, iyi çekmeyen büyük GSM operatörlerine para cezası davası açtı.

Süt ürünlerine depozito geliyor Fotoğraf : AA

Süt ürünlerine depozito geliyor

Almanya'da 1 Ocak 2024 tarihinden itibaren içecek depozito düzenlemesi genişleyecek ve plastik şişelerde satılan sütlü içecekler de bu kuralın kapsamına alınacak.

KDV oranı restorana gitme isteğini baltaladı

Almanların yüzde 65'i KDV'deki artıştan sonra restoranlara daha az gideceklerini söyledi.

Almanların Noel bütçesi 250 avro

Almanya'da yapılan bir anket, tüketicilerin bu yılki Noel hediyesi bütçesinin ortalama 250 avro olduğunu ortaya koydu.

Enflasyon yüzde 3,2'ye düştü

Almanya'da ekim ayında yüzde 3,8 olan yıllık enflasyon oranı, kasım ayında yüzde 3,2'ye düştü.

Scholz ve partisi istikrarlı düşüşünü sürdürüyor

Almanya'da son haftalarda yaşanan krizlerin ardından, halkın Başbakan Olaf Scholz ve partisine olan güveni azaldı.

Aşırı sağ partilerin yükselişinden Müslümanlar tedirgin

Almanya'da aşırı sağcıların, Müslümanlara karşı giriştikleri şiddet eylemlerinin neredeyse yarısı çözülemiyor.

Alman vatandaşlığına geçiş kolaylaşıyor Fotoğraf : AA

Alman vatandaşlığına geçiş kolaylaşıyor

Almanya'da 'Modern Vatandaşlık Yasası' olarak adlandırılan ve çifte vatandaşlığa izin veren yasa tasarısı Federal Meclis'te ele alındı.

Başbakanlık binasına Noel ağacı teslim edildi

Berlin'de Federal Başbakanlık binasının önünde, Noel atmosferi oluşturan 17,5 metre yükseklikte bir ladin ağacı yerleştirildi.

"Steinmeier Katar inişinde yarım saat bekletildi" iddiası Fotoğraf : Sosyal medya

"Steinmeier Katar inişinde yarım saat bekletildi" iddiası

Almanya Cumhurbaşkanı Frank Walter-Steinmeier'in, Katar ziyaretinde yarım saat uçakta bekletildiği iddia edildi.

Binlerce eczacı kepenk indirdi

Almanya'nın 5 eyaletinde binlerce eczacı, yaşadıkları sorunlara dikkat çekmek için dün kepenk indirdi.

Esrar yasası gevşetildi

Trafik ışığı koalisyonu, esrarın evde yetiştirilmesi ve kullanımına daha esnek kurallar getirerek yasa tasarısını revize etti.

Almanya'da terör alarmı

Anayasayı Koruma Teşkilatı, ülkede terör saldırısı riskinin arttığına dair uyarıda bulundu. Dün akşam da 15 ve 16 yaşlarında iki çocuk 'terör' şüphesiyle gözaltına alındı.

Almanya'da aralık ayında neler değişecek? Fotoğraf : AA

Almanya'da aralık ayında neler değişecek?

Almanya'da aralık ayında vatandaşları önemli değişiklikler bekliyor. İşte değişiklikler...

Mektuplar 17 yıl gecikmeyle teslim ediliyor

Wiesbaden'da, 2006-2007 yıllarına ait yüzlerce mektup bulundu. Posta İdaresi, mektupları 17 yıl gecikmeyle ve 'özür dileriz' notuyla adreslerine göndermeye başladı.

Öğrencilere daha ucuz toplu taşıma Fotoğraf : AA

Öğrencilere daha ucuz toplu taşıma

Almanya'da federal ve eyalet hükûmetlerinin aldığı kararla birlikte, 49 avroluk Deutschlandticket, öğrenciler için artık 29,40 avro olacak.

Tüketici güveni kriz havasına rağmen iyileşti

Almanya'da tüketici güveni, yavaşlayan küresel ekonomi ve Ukrayna'daki savaşa rağmen Noel öncesinde hafif bir artış gösterdi.

Scholz: 2024 bütçesinde kemer sıkma kararları olacak

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, 2024 bütçesinde kemer sıkma kararları olacağını açıkladı. Scholz, Anayasa Mahkemesi'nin verdiği kararın sosyal yardımları etkilemeyeceğini söyledi.

Almanya kara teslim: Yüzlerce kaza, en az 2 ölü Fotoğraf : AA

Almanya kara teslim: Yüzlerce kaza, en az 2 ölü

Almanya'da soğuk hava ve kar yağışı nedeniyle enerji kesintileri yaşandı. Buzlanma sonucu çok sayıda trafik kazası meydana geldi, en az 2 kişi hayatını kaybetti.

Uğur Şahin kanser aşısı için tarih verdi Fotoğraf : AA

Uğur Şahin kanser aşısı için tarih verdi

Alman biyoteknoloji firması BioNTech'in kurucu ortağı ve CEO'su Prof. Dr. Uğur Şahin, ilk mRNA tabanlı kanser aşılarının 2030'dan önce onaylanmasını beklediklerini açıkladı.

Almanlar Çin'e vizesiz girebilecek

Çin, korona salgını sonrası vize konusundaki önlemlerini gevşetme kapsamında adımlar atıyor. Almanya dahil, beş Avrupa ülkesine vizesiz giriş imkanı tanındı.

Türkiye'den gelen 50 kilo gıda yakalandı

Almanya'nın Saarbrücken Havalimanı'nda, geçtiğimiz hafta Türkiye'den getirilen 50 kilo gıda ele geçirildi.

Baerbock: Ukrayna'nın üyeliği AB'yi güçlendirecek

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, Ukrayna'nın Avrupa Birliği'ne (AB) üyeliğinin birliği güçlendireceğine inandığını söyledi.

Almanya'dan İsrail'e tam destek Fotoğraf : AA

Almanya'dan İsrail'e tam destek

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, İsrail'e verdiği koşulsuz destek mesajını teyit etmek üzere İsrail'e ziyarette bulundu.

Patronlar: Siyaset ücrete karışmasın

Almanya'da asgari ücretin bu yıl 12,41 avroya yükseltilmesine karar verildi. Sendikalar tepkili. Patronlar ise sorumluluk kabul etmiyor.

Bütçe krizi: Borç freni askıya alındı, tartışmalar sürüyor

Bakanlar Kurulu, bütçe krizinin aşılması amacıyla borç freninin askıya alınmasına dair taslağı kabul etti. Dördüncü kez üst üste askıya alınmak istenen borç freniyle ilgili tartışmalar yaşanıyor.

Erken seçim sesleri yükseliyor Fotoğraf : AA

Erken seçim sesleri yükseliyor

CSU Genel Başkanı Markus Söder, Başbakan Olaf Scholz'a "Hükûmetin parlamentoda değil, halkın önünde güven oylamasına ihtiyacı var" diyerek erken seçim çağrısı yaptı.

Su sızdıran daireden ölü piton ve tarantula çıktı

Almanya'da su sızması şikâyeti sonrası, bir dairede iki ölü tarantula ile bir piton ve çok kötü durumda iki kuş bulundu.

Dolandırıcılardan 'satılık araba' numarası

Almanya'da dolandırıcılar, gerçekte var olmayan bir arabayı internette satışa koyuyor. Satın almak için gelenleri ise gasp ediyorlar.

Almanya'nın en tehlikeli 8 şehri

Almanya'nın en tehlikeli şehri, kişi başına düşen suç oranına göre, Frankfurt oldu. Berlin ikinci sırada yer alıyor.

'Allah' yazılı kolye takan kız öğrenci saldırıya uğradı

Almanya'nın başkenti Berlin'de, Wilhelmstadt semtindeki bir ortaokulda, 15 yaşındaki kız öğrenci, "Allah" yazılı kolye taktığı için sınıf arkadaşları tarafından saldırıya uğradı.

Patronlar daha çok göç istiyor Fotoğraf : AA

Patronlar daha çok göç istiyor

İşveren Sendikası Başkanı Rainer Dulger, Almanya'nın nitelikli işgücü göçü için daha cazip hâle gelmesi gerektiğini savundu.

Almanya'da bu hafta neler yaşandı? Fotoğraf : AA

Almanya'da bu hafta neler yaşandı?

Almanya'nın gündeminde bu hafta, Anayasa Mahkemesi kararının ardından başlayan bütçe krizinin yankıları vardı. İşte yaşananlar...

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN