Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da emekli maaşları için referandum çağrısı - 22 Temmuz 2024 Oktan Erdikmen
Gümrüklerde altın ve para sınırına dikkat! Oktan Erdikmen & Uğur Yiğitbaşı
Almanya'nın savaşa girme ihtimali var mı? - Haftanın Yorumu 37. Bölüm Oktan Erdikmen
08 Haziran 2024 Cumartesi

Bakan Heil'in hesabı tutmadı

Vatandaşlık Parası (Bürgergeld), Çalışma Bakanı Hubertus Heil'in öngörülerinden 10 milyar avro daha pahalıya mâl olacak. CDU ve FDP'den bakana sert tepki geldi.

Almanya’da trafik ışığı koalisyonunun Vatandaşlık Parası (Bürgergeld) planı, beklenenden çok daha maliyetli olabilir. Federal İş Ajansı'nın (BA) verilerine göre; ocak ve şubat aylarında destek ve konaklama masrafları toplam 3,9 milyar avro oldu. Bu, yıllık toplamda 47 milyar avro maliyet anlamına geliyor ve Çalışma Bakanı Hubertus Heil'in (SPD) tahminlerinden 10 milyar avro daha fazla. Hükûmetin 2024 bütçesinde Vatandaşlık Parası için 37,6 milyar avro harcama öngörülüyordu.

Ukraynalı mültecilerin sadece yüzde 25'i çalışıyor

Maliyet artışının başlıca nedeni, standart oranlardaki artış. Vatandaşlık Parası, 1 Ocak 2024'ten itibaren yüzde 12 artarak 502 avrodan 563 avroya yükseltildi. Ayrıca, Ukraynalı mültecilere yönelik Job-Turbo programı da beklenen etkiyi göstermedi. Ukraynalı mültecilerin sadece yüzde 25’i çalışıyor ve çoğunluğu Vatandaşlık Parası alıyor.

Vatandaşlık Parası’ndan yararlananların sayısı da arttı. Mayıs ayında 4,21 milyon kişi bu yardımı aldı, bu Ocak 2023'e göre 200 bin kişi daha fazla.

"Vatandaşlık Parası Bakanı" eleştirisi

CDU ve FDP'den Heil’e tepki geldi. CDU Bütçe Uzmanı Christian Haase, 10 milyar avroluk ek harcamanın kabul edilemez olduğunu belirterek, Bakan Heil'i maliyet sorunlarını göz ardı etmekle eleştirdi. CDU’lu Julia Klöckner, Vatandaşlık Parası’nın işten daha çekici olmaması gerektiğini vurguladı. FDP Meclis Grubu Başkan Yardımcısı Christoph Meyer ise, Heil’in Vatandaşlık Parası Bakanı değil, Çalışma Bakanı olması gerektiğini söyledi.

Çalışma Bakanlığı ise eleştirileri reddetti ve kış aylarına dayalı tahminlerin ciddi olmadığını savundu.

Geri Dön 08 Haziran 2024 Cumartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN