Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da emekli maaşları için referandum çağrısı - 22 Temmuz 2024 Oktan Erdikmen
Gümrüklerde altın ve para sınırına dikkat! Oktan Erdikmen & Uğur Yiğitbaşı
Almanya'nın savaşa girme ihtimali var mı? - Haftanın Yorumu 37. Bölüm Oktan Erdikmen
11 Haziran 2024 Salı

Almanların yüzde 79’u iktidardan memnun değil

Almanya'da yapılan son anket, halkın yüzde 79'unun iktidardan memnun olmadığını ortaya koydu. Memnun olanların oranı ise yüzde 19'da kaldı.

Alman halkının hükûmetten memnuniyetsizliği, Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerine yansıdı. ARD-DeutschlandTrend anketine göre, halkın sadece yüzde 19’u mevcut hükûmetten memnun, yüzde 79’u ise memnun değil. Başbakan Olaf Scholz’un iyi bir lider olduğunu düşünenlerin oranı ise yalnızca yüzde 22.

Ankete göre, halkın yüzde 39’u Almanya’daki sorunları CDU/CSU’nun çözebileceğine inanıyor. Ancak yüzde 49’u bu konuda şüpheli.

Von der Leyen: Merkez yerinde duruyor ancak aşırılar da destek alıyor

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, 6-9 Haziran'da düzenlenen AP seçimlerinin ardından yaptığı açıklamada, seçim sonuçlarının güçlü bir Avrupa isteyenlerin çoğunlukta olduğunu gösterdiğini belirtti. Von der Leyen, "Merkez yerinde duruyor ama sağdaki ve soldaki aşırıların da destek aldığı bir gerçek. Bu nedenle sonuç, merkezdeki taraflara büyük sorumluluklar yüklüyor" dedi.

Süreç nasıl işleyecek?

AP'nin 10'uncu yasama dönemi için duyurulan sonuçlara göre, EPP 189, S&D 135, RE 80, Yeşiller 52, Avrupa Muhafazakarları ve Reformistleri (ECR) 72, aşırı sağcı Kimlik ve Demokrasi (ID) 58 ve Sol grup 36 sandalye kazandı. Resmi sonuçların bugün açıklanması bekleniyor.

Bu sonuçların ardından, AP'ye giren partiler yeni siyasi grupları oluşturacak ve AB Komisyonu başkanının seçimi için görüşmelere başlayacak. AB liderleri 17 Haziran'da gayri resmi bir zirvede AB Komisyonu Başkanlığı için bir aday belirleyecek. Bu adayın AP'nin onayını alması gerekecek.

AP'nin ilk genel kurul oturumu 16 Temmuz'da yapılacak ve yeni yasama dönemi başlayacak. AB'nin yeni yönetiminin tamamının belirlenmesi ise aralık ayını bulacak.

Geri Dön 11 Haziran 2024 Salı Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN